Zamek Królewski na Wawelu

03

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, to oczywisty symbol polskości, znany na całym świecie. Turyści odwiedzający Kraków, nie mogą ominąć tego miejsca. To tak, jakby być w Rzymie i nie odwiedzić Watykanu. Jedno z drugim jest ściśle związane i nie ma człowieka, aby o tym nie wiedział. Ponieważ Wawel, to Wersal północy. Pierwsza katedra na Wawelu została zbudowana już ponad tysiąc lat temu, choć istnieją ślady wskazujące na obecność tam człowieka od okresu paleolitu. Wawel, to bardzo stare miejsce.

Największy rozkwit dokonał się na Wawelu za panowania ostatnich Piastów i Jagiellonów. Za panowania Aleksandra, oraz Zygmunta I i Zygmunta Augusta, zbyt ciasny zamek gotycki został przekształcony w renesansową siedzibę, która była najwspanialsza w Europie. Kiedy Zygmunt III Waza, na początku XVII wieku przeniósł się wraz z dworem do Warszawy, Wawel stracił na znaczeniu. Jednak wciąż był jedną z najwspanialszych królewskich rezydencji. Ówcześnie tylko tam odbywały się koronacje i pogrzeby królów.

Wielokrotnie niszczony i grabiony, został przejęty pod koniec XVIII w. przez Austriaków i zamieniony w koszary ich wojsk. Wraz z początkiem XX wieku, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, przekształcono go w muzeum. Wawel, to historia, która nie ma sobie równych. Zamek na wzgórzu wawelskim, jest jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. W swoich zbiorach posiada wiele obrazów, rzeźb, grafik, tkanin, wyrobów złotniczych, porcelany i mebli, a także militariów. Jednymi z najsłynniejszych eksponatów, są słynne arrasy Zygmunta Augusta. Na Wawelu znajdują się również (m.in.) zbiory sztuki wschodniej, które zawierają najważniejszą i największą kolekcję namiotów w Europie.

Zwiedzanie

Stałymi ekspozycjami w zamku są reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, skarbiec koronny i zbrojownia. Znajduje się tam również sztuka wschodu, a najsłynniejszą jej ekspozycją, są pamiątki i trofea zebrane podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku. Wtedy Jan III Sobieski, pokonał nawałę turecką, próbującą podbić Europę. Turcy od setek lat marzyli o podbiciu Wiednia, oraz islamizacji Europy i byłoby im się to udało, gdyby nie Polacy.

Kolejną, ważną ekspozycją jest Wawel Zaginiony – czyli rezerwat archeologiczno-architektoniczny i lapidarium, udostępniony zwiedzającym już ponad czterdzieści lat temu. Jest to wystawa modeli budowli, przedstawiających różne okresy zabudowy Wzgórza Wawelskiego, którego najważniejszym obiektem jest zrekonstruowana na początku XX wieku Rotunda śś. Feliksa i Adaukta (Najświętszej Marii Panny), pierwotnie powstała na przełomie X/XI. w. Znajduje się tam również zbiór kamiennych rzeźb i detali architektonicznych, ilustrujących losy związane z przekształceniem historycznym budowli. Warto obejrzeć wszystko to, co ma do zaoferowania Wawel, ponieważ to nie tylko historia Polski. To także historia świata, która jest nierozerwalnie połączona z naszym krajem.
Wzgórze Wawelskie jest udostępniane zwiedzającym codziennie od 6 rano, do zmierzchu.

Informacja turystyczna

tel. (12) 422 51 55 wew. 219 e-mail: informacja@wawel.org.pl