Kopalnia soli w Wieliczce już od czterdziestu lat jest wpisana do krajowego rejestru zabytków. Stało się to w 1976 roku. Dwa lata później UNESCO wpisał ją na pierwszą listę światowego dziedzictwa. A osiem lat później całkowicie zaprzestano eksploatacji złoża. Od ponad dwustu czterdziestu lat, wspólnie z kopalnią soli Bochnia, wchodzi w skład żup krakowskich. Jej sole pochodzą aż z miocenu. Jest to najstarsza epoka neogenu, a zaczęła się ponad 23 mln. lata temu. Człowiek „dobrał się” do jej złóż w XIII wieku, więc stosunkowo niedawno – jeśli spojrzeć na to z perspektywy epok. Natomiast bardzo dawno, jeśli spojrzeć na to z perspektywy ludzkiej ewolucji. Jakkolwiek to było, sama kopalnia jest dziś pomnikiem historii Polski, oraz została zaliczona do siedmiu cudów naszego kraju. To niebagatelny wynik i byłoby niemałym nietaktem pominięcie jej w przeglądzie zabytków.
Trasy kopalni
Do zwiedzania są udostępnione dwie trasy: Jest to trasa górnicza, oraz turystyczna. Z kopalnią soli w Wieliczce jest związana piękna legenda. Mianowicie, św. Kinga została poślubiona Polskiemu królowi Bolesławowi Wstydliwemu. Ponoś swój pierścień zaręczynowy wrzuciła do kopalni soli w Marakeszu. Ten pierścień – wraz z pokładami soli – przywędrował do Wieliczki i został wydobyty, wraz z pierwszą gruda soli. W komorze Janowice znajduje się grupa figur solnych, ilustrujących polską legendę, opowiadająca o pochodzeniu podkrakowskiego złoża solnego. W kopalni znajdują się także piękne kaplice zaliczane do tras pielgrzymkowych. Sakralne rzeźby są wykute w soli, a wyjątkowa atmosfera wokół, sprzyja doskonałej medytacji. Należy też wspomnieć o wyjątkowej Tężni Solankowej, która stanowi uzupełnienie bogatej oferty Kopalni Soli w Wieliczce. Spacer po niej, to jedna z przyjemniejszych odmian terapii wziewnej. A więc nie tylko dla przyjemności oglądania możemy udać się do kopalni. Także nasze zdrowie będzie bardzo zadowolone z tej wycieczki. Tężnia solankowa bowiem, wspiera leczenie wybranych chorób dróg oddechowych, przewlekłych i nawracających. Nasze płuca w ciągu dnia gromadzę szereg pyłów, które są usuwane poprzez inhalacje nazywane nebulizacjami oczyszczającymi. Jest to bardzo korzystne dla każdego, zmęczonego dniem codziennym, organizmu. W 2015 roku podziemia kopalni zwiedziło 1 390 tys. gości, a 156 tys. skorzystało z tężni solankowej.
Imprezy
Kopalnia soli w Wieliczce to nie tylko zwiedzanie. Pod ziemią organizowane są także imprezy. Mogą to być szkolenia, bale, konferencje prasowe, czy nawet wesela. Na pewno jest to niezapomniane przeżycie dla każdego korzystającego z bogatej oferty Kopalni Soli w Wieliczce. Oczywiście sama impreza nie wyklucza zwiedzania, więc warto skorzystać z tej ewentualności.
Uzdrowisko, noclegi
W kopalni znajduje się także uzdrowisko, zajmujące się nowatorską metodą leczenia – subterraneoterapią. Można także wynająć luksusowy pokój i skorzystać ze znakomitej kuchni i wyjątkowego odpoczynku właśnie pod ziemią.
Cennik:
Bilety normalne: 55 PLN /1 os.
Bilety ulgowe: 39 PLN /1 os.
Bilety rodzinne: 149 PLN /4 os.
Adres:
Kopalnia Soli „Wieliczka”
ul. Daniłowicza 10
Wieliczka, Polska