Miejsca pielgrzymkowe w Małopolsce

Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli _Wieliczka_

W  Polsce znajduje się wiele obiektów pielgrzymkowych, choć zaledwie kilka z nich łączy w sobie duchowość z turystyką. Kopalnia Soli w Wieliczce to przykład takiego miejsca, które przyciąga nie tylko turystów, ale i pielgrzymów. 

Szlak pielgrzymkowy “Szczęść Boże”

“Szczęść Boże” to unikalny szlak pielgrzymkowy zlokalizowany w Kopalni Soli “Wieliczka”, wyróżniający się tym, że jest jedynym podziemnym szlakiem pielgrzymkowym w Europie. Trasa przebiega przez wyjątkowej urody kaplice   dostępne do zwiedzania na  Trasie Turystycznej wielickiej kopalni  oraz Muzeum Żup Krakowskich. Na początku roku 2010, szlak ten otrzymał błogosławieństwo od Jego Eminencji Kardynała Stanisława Dziwisza.

Często mówi się, że  siła górników mogła wynikać z ich głębokiej i żarliwej wiary. Obecność ponad 40 miejsc kultu religijnego znajdujących się  w podziemiach Wieliczki, stanowi zjawisko unikatowe na skalę globalną, niespotykane w żadnym innym miejscu na świecie.

Podziemna kaplica św. Antoniego

Na trasie zwiedzania Szlaku Pielgrzymkowego “Szczęść Boże” znajduje się kaplica św. Antoniego, która jest najstarszą podziemną kaplicą w wielickiej kopalni, datowaną na XVII wiek. Kaplica położona jest na głębokości 64 metrów pod ziemią. Pierwsza msza została w niej odprawiona w 1698 roku. Świątynia ta składa się z trzech głównych części: prezbiterium, nawy głównej i przedsionka. Wewnątrz można podziwiać przepiękne rzeźby wykonane z soli, przedstawiające postaci św. Franciszka z Asyżu, św. Stanisława biskupa,  św. Klemensa papieża – patrona górników oraz Augusta II Wettina.

Kaplica św. Jana i kaplica św. Krzyża

Pielgrzymujący do Kopalni Soli “Wieliczka” odwiedzają także kaplice św. Jana i św. Krzyża.

Kaplica św. Jana umiejscowiona jest 135 metrów pod powierzchnią ziemi, choć pierwotnie znajdowała się w komorze Lipowiec na I poziomie kopalni. O jej wyjątkowości  świadczą unikatowe drewniane elementy wyposażenia. Na suficie odwiedzający mogą podziwiać wizerunek Trójcy Świętej, malowany na błękitnym tle nieba. W 2005 roku kaplica została poddana gruntownej konserwacji, przeniesiona ma poziom III kopalni i w ten sposób przywrócona na turystyczny szlak.

Z kolei kaplica św. Krzyża z połowy XIX wieku to tzw. kaplica wędrowna. Powstała jako podziękowanie za cudowne ocalenie kopalni przed zagrożeniem zalania przez wody podziemne. Jej wyposażenie było ruchome – wieliccy górnicy mogli je przenosić do różnych miejsc w kopalni, tak, aby zawsze znajdowało się jak najbliżej miejsca pracy. Można tu podziwiać XVII-wieczną barokową rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego oraz solne rzeźby klęczących mnichów.

Wyjątkowa kaplica św. Kingi – patronki górników i wielickiej kopalni

Kaplica św. Kingi, położona 101 metrów pod ziemią, to perła w koronie wielickiej kopalni.  Jest uznawana za najbardziej zachwycające miejsce w całym obiekcie. Jej wnętrze zdobią imponujące żyrandole wykonane z solnych kryształów oraz wyjątkowe płaskorzeźby z motywami biblijnymi na ociosach, w tym  replika słynnej „Ostatniej Wieczerzy” Leonarda da Vinci. W kaplicy znajduje się również wiele innych solnych rzeźb i płaskorzeźb o tematyce religijnej, w tym postaci takich jak św. Kinga, św. Klemens, św. Józef oraz św. Jan Paweł II. Centralnym miejscem tej podziemnej świątyni jest wspaniały, trzyczęściowy ołtarz autorstwa Józefa Markowskiego.

Solne dzieła sztuki stworzone przez górników czynią z kaplicy św. Kingi wyjątkowy obiekt Trasy Turystycznej, co sprawia, że miejsce to pozostaje w pamięci milionów odwiedzających jeszcze długo po opuszczeniu podziemi.

Kaplica św. Kingi nadal pełni funkcje sakralne. Organizowane są tutaj  msze święte, chrzciny czy śluby. 

Golgota wielickich górników

Opisując Szlak pielgrzymkowy “Szczęść Boże” w Kopalni Soli “Wieliczka”, nie sposób nie wspomnieć o  Podziemnej Drodze Krzyżowej, często określanej mianem „Golgoty wielickich górników”. Znajduje się ona na głębokości 100 metrów pod ziemią w pochylni Erazma Barącza. Stacje Drogi Krzyżowej wyrzeźbili w drewnie lipowym utalentowani wieliccy górnicy. W każdą z nich wkomponowano kamień z Ziemi Świętej.

Wyjątkowe miejsce kultu

Pielgrzymka do Kopalnia Soli “Wieliczka” łączy w sobie nie tylko możliwość kontemplacji i modlitwy, ale też niezwykłe doznania estetyczne. Na wielickim szlaku każdy, niezależnie od wyznania,  staje się świadkiem ludzkiego geniuszu i wiary przekształcającej naturalne piękno soli w dzieła sztuki.