Na co zwrócić uwagę, wybierając kancelarię prawną?

biznes plan wzór

Coraz więcej osób chętniej zasięga opinii prawnej przed podjęciem wielu kluczowych decyzji, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. To bardzo dobry i rozsądny krok, dla własnego bezpieczeństwa w przyszłości. Kancelarii prawnych zdecydowanie nie brakuje i szybko można uzyskać kontakt z prawnikiem. Pytanie tylko, z kim warto współpracować?

Jak kancelaria może pomóc?

Porady prawne to bardzo szeroka dziedzina, dotycząca różnych sfer życia zarówno prywatnego, jak i biznesowego. Choćby z tego względu trudno oczekiwać, by jedna kancelaria prawna specjalizowała się we wszystkich gałęziach prawa. Dlatego na początku należy wyszukać prawników, działających w konkretnym zakresie, np. prawa pracy, branży budowlanej czy prawa rodzinnego, albo karnego. Im węższy zakres działania, tym większa pewność, że prawnik profesjonalnie podejdzie do powierzonego mu zadania. Warto mieć też na uwadze, że pomoc kancelarii nie musi ograniczać się jedynie do reprezentowania osoby przed sądem. Dobry prawnik jest nieoceniony w sporządzeniu pism, pozwów, czy analizowaniu umów.

Przyjazne podejście i zrozumienie istoty sprawy

Choć brzmi jak truizm, to przy długofalowej współpracy okaże się bardzo ważną kwestią. Szablonowe i zdawkowe podejście mocno bowiem utrudnia rozwiązywanie problemów, a w wielu sytuacjach wręcz konieczne jest elastyczne i indywidualne podejście. Dlatego warto szukać kancelarii, która cieszy się dobrą opinią wśród innych klientów, ale także zwrócić uwagę na rodzaj pierwszego kontaktu. Już bowiem po pierwszej rozmowie można wywnioskować, jak będzie przebiegać dalsza współpraca.

Doświadczenie przede wszystkim

Prawo ewoluuje, a ustawy zmieniają się, dlatego prawnicy z rzetelnej kancelarii opierają się nie tylko na zdobytym wcześniej wykształceniu, ale permanentnie poszerzają i aktualizują zdobytą wiedzę, doszkalając się i śledząc wszelkie nowości w ustawach i przepisach prawnych. Istotne jest też doświadczenie adwokatów, pracujących w kancelarii. Trzeba mieć na uwadze, że może być ono zdobywane na różnych polach, zwłaszcza jeśli niezbędna jest pomoc w prawie gospodarczym czy oświatowym.

Dobry prawnik to skuteczny prawnik

Jeśli kancelaria prawna od razu dąży do rozprawy sądowej, to należy dwa razy zastanowić się nad jej wyborem. Zadaniem dobrego prawnika jest bowiem tak prowadzić wszelkie działania, by klient mógł uniknąć mozolnych procesów sądowych. Tutaj niezwykle istotne jest właściwe interpretowanie przepisów prawnych, ale również umiejętności negocjacyjne, by podczas rozmów także strona sporna skłaniała się ku polubownemu rozwiązaniu konfliktu.