Bejca do drewna — co musisz wiedzieć o tym produkcie?

don-marco-ferrari-gaIC-IG84HY-unsplash

Obecnie w Polsce wraca moda na używanie naturalnych materiałów w budownictwie. Modny staje się m.in. kamień czy drewno. Porozmawiajmy zatem chwilę o odpowiedniej pielęgnacji tego drugiego tworzywa. Do tego celu idealnie nadaje się bejca do drewna, która przede wszystkim ma podkreślić kolor drewna i jego naturalne słoje, ale przy tym często ma właściwości impregnujące. Czym dokładnie jest bejca i jak wybrać najlepszą?

Czym jest bejca do drewna?

Wiele osób myśli, że bejca do drewna to farba. Nie jest to jednak prawda z perspektywy chemicznej ani technologicznej. Bejca zawiera w sobie co prawda element barwiący, ale głównym składnikiem jest woda, dlatego roztwór ma rzadką konsystencję, którą bardzo przyjemnie aplikuje się na przygotowane wcześniej drewno. Dzięki specyficznej, wodnistej strukturze, bejca wpija się głęboko w strukturę tworzywa i chroni tym samym powierzchnię przed powstawaniem grzybów czy mchów.

Jaka może być bejca do drewna?

Łatwo domyślić się, że w dobie wielkiego wyboru produktów, również bejca do drewna produkowana jest w wielu wariantach. Jakie zatem bejce są dostępne w marketach budowlanych? Rozróżniamy pięć głównych rodzajów. Pierwszym z nich jest bejca o podstawie wodnej, którą omówiono już wcześniej. Składa się wyłącznie z barwnika i wody, co sprawia, że spełnia standardy ekologicznego impregnatu.

Innym typem bejcy jest ta o podstawie rozpuszczalnikowej. Złożona jest z pigmentu i rozpuszczalników pochodzenia naturalnego. Charakterystyczną cechą tego preparatu jest bardziej wyrazisty kolor oraz krótki czas wysychania. Warto zaznaczyć także, iż bejca do drewna z rozpuszczalnikiem wykazuje wyższą odporność na kontakt z promieniami słonecznymi i wysokie temperatury.

Trzecia bejca do drewna, którą najczęściej możemy spotkać w sklepie budowlanym to ta z nitro w składzie. Ponownie jest to produkt wysychający bardzo szybko i idealnie nadający się do bejcowania dekoracyjnego, ponieważ pięknie podkreśla naturalne słoje. Bejca z nitro może być stosowana w miejscach narażonych na mocne promieniowanie UV.

Kolejno należy omówić cechy charakterystyczne bejc spirytusowych, które stworzone są z pigmentu oraz alkoholu spirytusowego. Bejca do drewna o takiej podstawie schnie ekstremalnie szybko i nadaje drewnu mocnego koloru. Nakładanie bejc na bazie spirytusu nie jest jednak najłatwiejsze, pracę z tym roztworem poleca się więc raczej osobom zaawansowanym w pracy z bejcami.

Ostatnim popularnym typem jest bejca do drewna o podstawie olejnej. W jej skład wchodzą oleje naturalne, a czasem także wosk pochodzenia roślinnego. Używanie bejc olejnych jest skomplikowane, ponieważ do utrwalenia koloru niezbędne jest nałożenie na powierzchnie dodatkowej warstwy oleju czy wosku o specjalnym przeznaczeniu do drewna. Choć bejce oleiste pięknie wyglądają w połączeniu z drewnem, nie zaleca się ich stosowania laikom.

Jak powinna być używana bejca do drewna?

Jak wiesz już po przeczytaniu fragmentu, w którym omówiono skład bejc, poziom trudności pracy z roztworem może być różny. Na początek najlepiej jest decydować się na bejce wodne lub rozpuszczalnikowe/nitro. Pomyślne przeprowadzenie bejcowania opiera się jednak nie tylko na odpowiednim doborze płynu, ale także na dobrym przygotowaniu powierzchni pod zabieg. Jak to zrobić poprawnie?

Przygotowania do bejcowania powinno rozpocząć się od oszlifowania powierzchni, na którą płyn ma zostać nałożony. Po dokładnym wyszlifowaniu oraz oczyszczeniu wybranego miejsca musimy także zadbać o to, aby bejca do drewna nie mieszała się z pyłem, który pozostaje po szlifowaniu nawet jeśli wstępnie zgarnęliśmy kurz z powierzchni. Gdy uda nam się dokładnie odpylić drewno przechodzimy do ocenienia, czy mamy do czynienia z gatunkiem drzewa, które wydziela dużą czy niewielką ilość żywicy. Jeśli bowiem malujemy drewno np. sosnowe, musimy nałożyć na nie specjalny grunt, który zapobiegnie wydobywaniu się lepkiej substancji w przyszłości. Gruntowania nie zaleca się natomiast przy drzewach nieżywicznych, ponieważ można wówczas zaburzyć proces równomiernego wchłaniania się płynu.