Ciąża i wyjazd do Zakopanego? Sprawdź, na co uważać!

8515_800x450

Nie jest tajemnicą, że wyjazd do Zakopanego w tzw. miesiącach wysokich to prawdziwe wyzwanie i to zwłaszcza dla… kobiet w ciąży. Jeśli jesteś jedną z nich i planujesz w najbliższym czasie wypad do polskiej “stolicy Tatr”, to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik!

Zmień klimat…

Zakopane to miasto, które wielu dotychczasowym gościom kojarzy się ze złym samopoczuciem. Odczucie to mija na szczęście już po maksimum 2 – 3 dniach i wiąże się ze zmianą klimatu. Zakopane to miasto leżące stosunkowo wysoko, w którym panuje specyficzny mikroklimat. Dla wielu kobiet w ciąży może on być pewnym problemem, dlatego należy skorzystać z jednej z możliwości:

  • uzbroić się w cierpliwość, aż problem minie,
  • poczekać z wyjazdem, aż dojdzie do porodu.

Góry a ciąża

Będąc w Zakopanem trudno nie odwiedzić Tatr. Miłośnik gór może skierować się np. w stronę Giewontu lub też w kierunku parkingu na Palenicy Białczańskiej. W tym drugim przypadku mowa o kilkudziesięciominutowej podróży busem z centrum Zakopanego, która dla pań w ciąży może skończyć się zmęczeniem, zawrotami głowy i nudnościami. Warto też zauważyć, że okolice wejścia do TPN-u (o samym TPN-ie nie wspominając) to miejsce, w którym trudno uzyskać kompleksową pomoc w przypadku rozpoczęcia akcji porodowej.

Gdzie po pomoc?

Nocująca w Zakopanem kobieta w ciąży powinna — w razie wystąpienia pierwszych zapowiedzi akcji porodowej — skierować swoje kroki do Szpitala im. dr. Tytusa Chałubińskiego. Budynek szpitala znajduje się na ulicy Kamieniec 10, a więc w bliskim sąsiedztwie centrum miasta. Panie w ciąży, które chcą odwiedzić “stolicę Tatr”powinny również znać numer na tamtejszy oddział ginekologiczno-położniczy ( +48 18 54 53 243). Dzięki temu łatwiej będzie zorganizować pomoc.

Gdzie nocować?

Wybierające się do Zakopanego kobiety w ciąży powinny nocować przede wszystkim w centrum miasta, to jest w miejscu, do którego karetka może łatwo i szybko dojechać. Ciekawą propozycję noclegu (nie tylko dla pań w ciąży) mają JLS Apartamenty – https://www.zakopaneapartamenty24.eu/, w skład których wchodzą obiekty znajdujące się przede wszystkim w centrum miasta. Podczas organizacji noclegu warto zwrócić uwagę na standard pokoju gościnnego, jego umiejscowienie, a także możliwość skorzystania z bufetu. A jeśli kobieta jest już w ostatnich tygodniach ciąży, to decyzję o wyjeździe warto przełożyć na później, gdyż w ten sposób można sobie oszczędzić wielu problemów.

Wyjazd do Zakopanego nie musi być wyzwaniem dla kobiet w ciąży. Ważne, aby zagwarantować sobie łatwy dostęp do opieki zdrowotnej i maksymalnie komfortowy nocleg. Reszta jest już tylko formalnością.