Znalazłeś wymarzone mieszkanie w Krakowie? Podpowiemy jak się urządzić!

article-0-1842F93C00000578-336_634x373

Planowanie aranżacji wnętrz i ułożenie mebli podczas przenoszenia się do nowego miejsca – nigdy nie jest łatwe. To może trochę potrwać, aby móc poczuć przestrzeń, wiedzieć, jak sprawić, by każdy jej pokój był wygodny i funkcjonalny. Nie inaczej w krakowskich kamienicach – te przestrzenie aż proszą się, by były maksymalnie dobrze wykorzystane. Jednak nie martw się, ale przeczytaj spokojnie ten artykuł i przygotuj się na urządzenie swojego wymarzonego mieszkania w Krakowie

Przestrzeń

Jeśli to możliwe, usuń wszystko z określonego pokoju przed rozpoczęciem planowania: pudła, skrzynki. rozproszone meble i inne przedmioty tylko przeszkadzają w prawdziwym ujęciu obszaru, w którym będziesz się urządzać.

Określ, w jaki sposób będzie używana dana przestrzeń.

Ważne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób dany pokój będzie używany, a nie w jaki sposób ma być używany. Pamiętaj, że pokój powinien być zarówno funkcjonalny, jak i ascetycznie przyjemny.

Jeśli na przykład aranżujesz salon, czy obszar ten będzie wykorzystywany jako pokój rodzinny i miejsce, w którym będziesz gościć gości? Jeśli tak, to może zastanów się, jak można podzielić pokój lub czy meble mogą służyć dwóm celom. Zwróć dużą uwagę na podłogę – choć może Ci się wydawać, że puszysty dywan w stylu shaggy będzie super modnie wyglądał, zwykle okazuje się iż praktyczne i piękne rozwiązania, jakimi są panele podłogowe to zdecydowanie lepsze rozwiązanie (zobacz przykładowe rozwiązania na stronie Panel-pol).

W przypadku pomieszczeń, które będą służyć więcej niż jednemu celowi, do oddzielenia obszarów można wykorzystać meble, dywaniki, półki na książki i przegrody jak również rozróżnić te przestrzenie przez różne bądź inaczej rozłożone panele podłogowe. Oparcie kanapy i rozkładany stolik mogą stanowić świetny separator pokoju, ponieważ tworzą on silną separację bez blokowania przepływu w pomieszczeniu.

Spójrz na punkty centralne.

Gdzie są drzwi, okna i niewygodne miejsca? Jaki będzie centralny punkt pokoju? Jeśli masz kominek lub duże okno z obrazem, masz łatwiej, bo zwykle stanowią one naturalny punkt centralny, z którego można wyśrodkować pomieszczenie.

Jeśli nie masz naturalnego punktu, stwórz własny, używając niesamowitych zasłon, wielkoformatowych dzieł sztuki lub solidnego mebla. Może być to cokolwiek, co stanowi podstawę przestrzeni, wokół której zostaną ułożone wszystkie inne elementy.

Użyj narzędzi do rozmieszczania mebli

Jeśli jesteś ambitny lub masz trudną przestrzeń do aranżacji, proponuję stworzyć papierowe repliki mebli, które chcesz mieć w swoim krakowskim pokoju. Możesz to zrobić za pomocą zwykłego brązowego papieru, który możesz kupić w sklepach z artykułami biurowymi. Będziesz potrzebował pomiarów każdego mebla, które następnie możesz prześledzić na papierze i wyciąć.

• Oznacz każde wycięcie,
• Oczyść przestrzeń,
• Rozpocznij układanie.
Chociaż ta metoda wymaga nieco więcej czasu i energii, pozwala uzyskać prawdziwe poczucie przestrzeni: jak duże lub małe są meble, które pasują, a które nie, gdzie znajdują się punkty centralne i jak przebiegnie rozmowa oraz jak funkcjonalny będzie pokój.