Czym zajmuje się lekarz flebolog?

Czym_zajmuje_sie_lekarz_flebolog

Zauważyłeś na swoich nogach charakterystyczne wybrzuszenia lub pajączki naczyniowe? Nie podoba ci się przez to wygląd twoich nóg? Albo dokuczają ci wymienione objawy: uczucie ciężkości nóg, uporczywe kurcze mięśni, ból kończyn dolnych lub obrzęki? Wszystkie wymienione sytuacje dotyczą żylaków – poszerzonych, wydłużonych i poskręcanych żył, które poprzez niewydolne, osłabione albo uszkodzone zastawki nie są w stanie tłoczyć prawidłowo krwi w górę do serca, przeciwstawiając się grawitacji. Jest to stan, którego nie wolno bagatelizować. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty.

Czym zajmuje się lekarz flebolog?

Słowo flebolog pochodzi od złożenia dwóch greckich słów: „phlebos” oznaczające żyłę i „logos” – naukę. Lekarz flebolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń żylnych: pajączkami naczyniowymi, większymi żylakami czy zakrzepicą żył- czyli żylną chorobą zakrzepowo-zatorową. Kliniki flebologiczne oferują szerokie możliwości leczenia niewydolności żylnej, od usuwana małych zmian jak pajączki naczyniowe, dużych, widocznych żylaków, po owrzodzenia żylne. Lekarz flebolog dobiera indywidualnie jak najlepsze leczenie, mając na uwadze dobro oraz preferencje pacjenta. Nawet mała zmiana może zostać usunięta, jeśli stanowi defekt kosmetyczny i powoduje dyskomfort chorego. Flebolodzy , choć nie jest to specjalizacja z rejestru specjalizacji lekarskich (nie jest wymagany egzamin specjalizacyjny poprzedzony stażami), zajmują się leczeniem zachowawczym oraz operacyjnym niewydolności żylnej. W przypadku leczenia zabiegowego, lekarz-flebolog (https://www.kusnierczyk.pl/) powinien posiadać dodatkowo specjalizację chirurgiczną lub z chirurgii naczyniowej. Wśród metod usuwania żylaków przeprowadzają oni usuwanie żylaków metodą klasyczną (usuwanie całych żył) lub nowoczesnymi metodami termicznymi z użyciem lasera, RFITT i innymi. Są to małoinwazyjne zabiegi wykonywane są pod kontrolą USG, dlatego też ważne, aby specjalista w leczeniu żylaków posiadał umiejętność obrazowania za pomocą aparatu ultrasonograficznego.

Kiedy wybrać się na wizytę do flebologa?

Najlepiej wówczas, gdy pojawiają się pierwsze objawy. Do widocznych gołym okiem symptomów należą pajączki naczyniowe czy wybrzuszone, wyczuwalne pod skórą żyły. Uczucie ciężkości nóg, nasilające się w porze wieczornej, pieczenie, swędzenie, bóle, opuchlizny, obrzęki najczęściej w okolicy kostek, uporczywe kurcze mięśni to objawy sugerujące, że nasz układ żylny kończyn dolnych nie funkcjonuje prawidłowo. Jeśli na nodze uwidocznią się wybrzuszone, poskręcane żyły o długim przebiegu, brązowe przebarwienia, błyszczące, pozbawione owłosienia fragmenty skóry znaczy, że mamy do czynienia z zaawansowanymi zmianami i tym prędzej należy udać się do flebologa.

Jak przygotować się do wizyty u flebologa?

Nie ma specjalnych wymagań odnośnie wizyty u flebologa. Lekarz będzie przeprowadzał wywiad lekarski, podczas którego będziemy musieli wymienić wszystkie objawy, jakie towarzyszą chorobie, oraz przeprowadzi badanie fizykalne. Warto przypomnieć sobie wszystkie symptomy i założyć wygodne ubranie.

Jak przebiega konsultacja u lekarza flebologa?

Podczas wizyty specjalista przeprowadza wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz badania dodatkowe. Ważne, abyśmy wymienili wszystkie swoje objawy, nie minimalizując ich, podawali prawdziwe informacje i nie zatajali istotnych faktów dotyczących choroby. Podczas badania fizykalnego flebolog będzie chciał dokładnie obejrzeć zmiany na nogach, dotknąć i prześledzić ich przebieg. Badaniem dodatkowym, niezbędnym i niezwykle ważnym w diagnostyce żylaków kończyn dolnych jest USG Dopplera. Jest to badanie obrazowe, które pozwala ocenić wydolność naczyń żylnych. Za pomocą aparatu ultrasonograficznego lekarz specjalista uwidacznia zmiany w charakterze i szybkości przepływu krwi w naczyniach, może także ocenić stopień zwężenia naczynia i zlokalizować miejsce zwężenia. Tak przebadany i odpowiednio zdiagnozowany pacjent ma dobieraną najbardziej optymalną metodę leczenia w zależności od stopnia zaawansowania zmian. Należy pamiętać, że żylaki są jedynie objawem – manifestacją poważnej choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna.

Z problemem żylaków zmaga się co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna. Wśród czynników ryzyka wystąpienia żylaków wymienia się: płeć żeńską, wiek (choć obecnie przybywa młodych osób cierpiących na żylaki), otyłość, która obciąża układ żylny w nogach, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, jednak przede wszystkim są to uwarunkowania genetyczne. Jeśli ktoś ma skłonności do rozwinięcia u siebie chorób naczyń żylnych nie powinien zwlekać z wizytą u flebologa, jeśli zauważy u siebie jakieś objawy. Na wczesnym etapie wystarczające może okazać się leczenie zachowawcze oraz działania prewencyjne: noszenie pończoch uciskowych czy zmiana trybu życia. Jeśli pojawią się u nas na nodze widoczne żylaki lub co gorsza owrzodzenia żylne tym bardziej nie należy odkładać wizyty u specjalisty w leczeniu chorób układu żylnego, gdyż może mieć to poważne konsekwencje zdrowotne. Zakrzep powstały w niewydolnym naczyniu żylnym może spowodować zmniejszenie przepływu lub jako oderwany fragment, płynąc z prądem krwi, spowodować zator w innym naczyniu, co jest zagrożeniem nie tylko zdrowia, ale i życia.