Powierzchnie na taras – wybór między drewnem a kamieniem

greece-905557_1280

Próbujesz wybrać między kamiennymi a drewnianymi tarasami na zewnątrz? Zarówno kamienna nawierzchnia, jak i drewniane tarasy mogą stanowić funkcjonalną przestrzeń zewnętrzną do rozrywki, relaksu lub zabawy. Płynnie współgrają z wnętrzem i architekturą, wizualnie łącząc dwie przestrzenie, tworząc przepływ od wewnątrz na zewnątrz.

Istnieje kilka kluczowych różnic między tymi dwoma, które mogą pomóc ci zdecydować, który materiał jest dla ciebie najlepszy. Tutaj dzielimy się zaletami i wadami obu materiałów, abyś mógł dokonać świadomego wyboru.

Kamień a deski tarasowe – kluczowe różnice

Powierzchnie akrylowe są nieco gorsze od aglomeracji, ponieważ nie są w stanie wytrzymać wysokich temperatur i dość łatwo ulegają zarysowaniu. Z tego powodu do ich pielęgnacji nie należy stosować produktów ściernych. W przeciwieństwie do akrylu aglomerat nie jest straszny i jest odporny nawet na rozpuszczalniki i kwasy. To prawda, że ma też wady: jest wystarczająco zimny i nie można go przywrócić. Innymi słowy, uszkodzony aglomerat pozostanie taki. Kolejną ważną różnicą między akrylem a aglomeratem jest to, że blaty akrylowe nie mają połączeń, niezależnie od długości. Ale mają to blaty z aglomeratu o długości ponad trzech metrów. Wadą połączeń jest to, że z czasem na pewno gromadzą się w nim różne mikroorganizmy.

Płyty aglomeratowe są trudniejsze w transporcie i montażu, trudniej je wyprodukować i oczywiście ich koszt będzie wyższy niż płyty akrylowej. Co ważne, akryl daje dużo więcej miejsca na kreatywność niż aglomerat. Może przybrać dowolny kształt, ale z aglomeratu można wykonać tylko prostokątną płytę i przy bardzo małej gamie kolorystycznej.

Materialność

Oczywista różnica między kamiennymi a drewnianymi tarasami polega na materialności. Deski tarasowe są wykonane z naturalnego drewna lub z materiału kompozytowego. Istnieją różne rodzaje drewna używanego jako deska tarasowa. Istnieją również bejce, których możesz użyć, aby:

• zmienić kolor,
• dopasować go do swojej estetyki,
• długotrwale chronić drewno.

Deski drewniane są również dostępne w różnych szerokościach i długościach, w zależności od zastosowania. Z drugiej strony granit na taras czy inna kostka kamienna wykonana jest z różnych rodzajów kamienia. Podobnie jak w przypadku drewna, zakres jest szeroki, od granitu i niebieskiego kamienia po trawertyn i wapień. W przeciwieństwie do drewna, kamień jest dostępny w wielu różnych formatach i ma większą elastyczność, jeśli chodzi o tworzenie niepowtarzalnych wzorów. Jest również dostępny w różnych wykończeniach dostosowanych do zastosowania, na przykład jako wykończenie antypoślizgowe do mokrych obszarów, takich jak łazienka lub basen.

Budowa

Dużą różnicą jest również poziom konstrukcji pomiędzy dwoma materiałami. Deska drewniana jest zawsze konstrukcją podwyższoną, podczas gdy nawierzchnia jest budowana na poziomie gruntu. Właśnie dlatego deski tarasowe są oczywistym wyborem na werandy lub pochyłe tereny. Ta technika budowy jest stosunkowo prosta, wykorzystując słupki jako podporę. Jeśli zdecydujesz się na kamień na pochyłym terenie, przed ułożeniem nawierzchni będziesz musiał wykopać i zbudować mur oporowy.