Wykształcenie w CV – czy warto wpisać całą ścieżkę edukacji?

amy-hirschi-JaoVGh5aJ3E-unsplash

Jesteś w trakcie tworzenia swojego profesjonalnego CV? Nie wiesz, czy warto wpisywać cały przebieg Twojej edukacji czy tylko ostatni jej etap? Zastanawiasz się, czy rubryka z wykształceniem powinna znaleźć się na samej górze? Sprawdź, gdzie powinny znaleźć się te informacje i co warto umieścić w życiorysie.

Gdzie umieścić informacje na temat wykształcenia?

Informacja na temat wykształcenia nie powinna znajdować się na samej górze, ponieważ nie jest to rubryka, której poszukuje rekruter. Ważniejsze dla niego będzie podsumowanie zawodowe, doświadczenie czy osiągnięcia. Błędem jest umieszczanie całej ścieżki edukacyjnej w CV – marnujesz tym samym cenne miejsce. Wystarczy, że wpiszesz do swojego życiorysu ostatnią ukończoną szkołę. Jeśli skończyłeś studia podyplomowe, które mają związek ze stanowiskiem, o które się ubiegasz – również o tym napisz. Wszelkie koła naukowe czy osiągnięcia akademickie także powinny znaleźć się w CV. Zawsze staraj się umieszczać te informacje, które mogą mieć wartość dla przyszłego pracodawcy.

Kiedy należy opisać wykształcenie szczegółowo?

Jeśli w ofercie pracy, wśród wymagań względem kandydata, znajduje się ukończenie konkretnego kierunku studiów, a Ty ukończyłeś właśnie taki kierunek, to koniecznie umieść tę informację w CV. Możesz również dodać bardziej szczegółowy opis studiów. W przypadku, kiedy nie masz doświadczenia zawodowego, także możesz skupić się bardziej na swojej edukacji. Jeśli w czasie studiów, uczestniczyłeś w wyminie studenckiej możesz o tym napisać. Zagraniczne studia albo praktyki mogą podnieść Twoją szansę na zatrudnienie. Co ważne, jeśli jesteś w trakcie studiów, albo nie obroniłeś jeszcze pracy dyplomowej, nie posługuj się w CV tytułem naukowym. Takie naginanie faktów może wyjść podczas rozmowy kwalifikacyjnej i negatywnie wpłynąć na jej wynik. Jesteś w trakcie studiów? Zaznacz to w CV, ale dodaj planowaną datę ukończenia szkoły.