Gdzie warto wybrać się na rower w Beskidzie Śląskim?

gdzie-warto-wybrac-sie-na-rower-w-beskidzie-slaskim

Amatorzy rowerowych wypadów bardzo często uważają Szczyrk i jego okolice za jedne z lepszych miejsc do jazdy rowerem. Trudno się z nimi nie zgodzić. Trasy rowerowe w Szczyrku są naprawdę przepięknie zlokalizowane i idealnie sprawdzają się zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych rowerzystów.

Atrakcje turystyczne w Szczyrku

Szczyrk jest miastem na południu Polski, położonym w dolinie Żylicy, w województwie śląskim. Jest to bardzo znana, turystyczna miejscowość. Co roku przyjeżdża tu wielu turystów, którzy chętnie wypoczywają na tychże malowniczych terenach.

Szczyrk charakteryzuje mnogość atrakcji turystycznych. Właśnie przez to jest dobrym wyborem na urlop zarówno latem jak i zimą. Zimą do Szczyrku przyjeżdżają miłośnicy sportów zimowych, głównie ze względu na liczbę tras i wyciągów narciarskich (część z nich jest oświetlona i sztucznie naśnieżana). W Szczyrku jest też dużo szkółek narciarskich, wypożyczalni i serwisów sprzętu.

W czasie ciepłych miesięcy, Szczyrk jest idealny dla osób lubujących się w turystyce górskiej oraz w wycieczkach rowerowych. Znajdują się tutaj przepięknie położone szlaki, które zadowolą zarówno doświadczonych wędrowców, ale też i rodziny z dziećmi. Do popularnych szlaków turystycznych w Szczyrku zaliczają się: drugi co do wielkości szczyt w Beskidzie Śląskim – Klimczok, deptak nad Żylicą, Malinowska Skała, Szyndzielnia czy też najpopularniejszy i największy w Szczyrku szczyt – Skrzyczne, który z dumą góruje nad miastem.

Trasy rowerowe na terenie Szczyrku

Wielu doświadczonych rowerzystów twierdzi, że w Szczyrku znaleźć można jedne z piękniejszych tras rowerowych w naszym kraju. Nie ma w tym nic dziwnego – przepiękne krajobrazy potrafią niejednego zachwycić. Wszystkie szlaki rowerowe są oznaczane koronami zależnie od stopnia zaawansowania. Do najpopularniejszych tras rowerowych w mieście zalicza się:

Skrzyczne przez Halę Skrzyczeńską

Długość trasy: 10,4 km.

Przewyższenia: 514 m n.p.m. – 1257 m n.p.m.

Beskid przez Migdały

Długość trasy: 5,6 km.

Przewyższenia: 514 m n.p.m. – 858 m n.p.m.

Bieniatka przez Górkę

Długość trasy: 5,4 km.

Przewyższenia: 514 m n.p.m. – 831 m n.p.m.

Magura – schronisko PTTK „Klimczok”

Długość trasy: 5,9 km.

Przewyższenia: 514 m n.p.m. – 1068 m n.p.m.

Wkoło Skalitego przez Siodło pod Skalitem

Długość trasy: 8,1 km.

Przewyższenia: 514 m n.p.m. – 746 m n.p.m.

Ścieżka rowerowo-piesza nad Żylicą

Długość trasy: 3,57 km.

Przewyższenia: 514 m n.p.m. – 703 m n.p.m.

W trakcie planowania wycieczek rowerowych nie można zapomnieć, że jeżdżenie w górach jest o wiele trudniejsze i bardziej wymagające pod względem kondycji. Trzeba więc znać swoje możliwości i dobrze je oszacować, a także wyposażyć się w odpowiedni sprzęt.

Wypożyczalnia rowerów w Szczyrku

Oczywiście doświadczeni rowerzyści na pewno do Szczyrku przyjeżdżają z własnym rowerem i całym sprzętem. Są też oczywiście turyści, którzy spontanicznie wpadają na pomysł wycieczki rowerowej, bądź z różnych powodów nie chcą ze sobą zabierać własnego roweru. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem są wypożyczalnie rowerów. W Szczyrku znajduje się ich naprawdę dużo, ponieważ lokalni przedsiębiorcy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tej potrzeby turystów. Za niewygórowaną cenę można nie tylko wypożyczyć markowy rower (także elektryczny), ale i zorganizować sobie wycieczkę po górskich szlakach.

Jedną z najbardziej popularnych wypożyczalni rowerów w Szczyrku oraz jednym z najczęściej polecanych organizatorów wycieczek rowerowych po Szczyrku i okolicy jest Trip2Bike. Można skontaktować się z nią:

 

Polecamy:
Basketball w Krakowie dla najmłodszych i nie tylko!