Weekend w Malborku? Zobacz, co warto zwiedzić!

atrakcje-w-malborku

Malbork co roku odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów z całej Polski. Większość z nich chce na własne oczy zobaczyć ogromny zamek krzyżacki, ale warto pamiętać, że nie jest to jedyna atrakcja turystyczna w tym mieście. Tak naprawdę okolice Malborka obfitują w ciekawe zabytki, które spodobają się nie tylko fanom historii. Zobacz, co warto zwiedzić, spędzając weekend w Malborku!

Malbork – turystyczna stolica Pomorza

Malbork to turystyczna stolica Pomorza – a przynajmniej tak twierdzą lokalni mieszkańcy, którzy są dumni z licznych zabytków znajdujących się w okolicy miasta. Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o Malbork atrakcje turystyczne, są faktycznie niezwykle ciekawe. Najważniejszą z nich jest oczywiście słynny zamek krzyżacki, ale poza tym warto zwrócić uwagę na liczne kościoły, zabytkowy ratusz oraz ruiny potężnej twierdzy z okresu I wojny światowej. Oto najciekawsze atrakcje turystyczne w Malborku!

Zamek krzyżacki w Malborku

Najważniejszym zabytkiem w Malborku jest bez wątpienia zamek krzyżacki. Jego budowę rozpoczęto w 1280 r. Trwała aż do II połowy XV w., a więc niemal 200 lat. W 1309 r. zamek stał się siedzibą Zakonu Krzyżackiego – rezydował w nim wielki mistrz oraz rada dostojników zakonnych, sprawująca faktyczną władzę nad państwem. W średniowieczu twierdza była wielokrotnie oblegana i nigdy nie została zdobyta szturmem. Przejęto ją kilkukrotnie, za każdym razem w wyniku zdrady obrońców.

Zamek w Malborku składa się tak naprawdę z trzech osobnych fortec: Zamku Niskiego, Zamku Średniego oraz Zamku Wysokiego. Na terenie tego ostatniego znajduje się słynny Kapitularz, czyli sala obrad rady dostojników zakonnych, a także Kaplica św. Anny, w której pochowano większość wielkich mistrzów. Ale najciekawsze zabytki znajdują się w obrębie Zamku Średniego. Są to m.in. okazały Pałac Wielkich Mistrzów, Kurza Stopa (wieża z nietypowym rodzajem wychodka) oraz Wielki Refektarz, czyli ogromna sala biesiadna.

Od 1997 r. zamek w Malborku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Twierdza jest ogromna, a jej zwiedzanie zajmuje co najmniej kilka godzin. Trzeba się sporo nachodzić, dlatego warto dobrze zaplanować wizytę lub podzielić ją na dwa dni.

Ratusz w Malborku

Ratusz w Malborku położony jest w centrum miasta, niecały kilometr od zamku. Pierwotna budowla powstała w połowie XIV w., choć od tego czasu była kilkakrotnie przebudowywana i odnawiana. Wzniesiono ją w stylu gotyckim i do dzisiaj robi ogromne wrażenie. Budynek nie jest obecnie dostępny do zwiedzania, ale warto do niego podejść i zrobić kilka zdjęć, bo zdecydowanie jest co oglądać. Niestety malborski ratusz został otoczony powojennymi blokami z wielkiej płyty, co nieco psuje widok.

zamek w malborku

Kościół św. Jana Chrzciciela

Kościół św. Jana Chrzciciela położony jest tuż obok zamku krzyżackiego. Wzniesiono go w II połowie XIV w. i odnawiano aż kilkukrotnie – ostatnio w 1945 r., tuż po zakończeniu II wojny światowej. Budynek ciekawie wygląda, ale najbardziej wyróżnia się wnętrze, które wciąż zawiera oryginalne, neogotyckie zdobienia. To obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Malborka!

Młyn Górny

Na terenie Malborka znajduje się Młyn Górny, czyli oryginalny, średniowieczny młyn. Zbudowano go w 1400 r. przy użyciu czerwonej cegły. Budynek wykorzystywano nieprzerwanie aż do końca II wojny światowej. Dzisiaj wnętrze jest zrujnowane, ale z zewnątrz młyn wciąż jest w dobrym stanie.

Ruiny twierdzy Malbork

Na przedmieściach miasta leży twierdza Malbork. Budowę obiektu rozpoczęto w 1899 r., a jego znaczenie wzrosło po wybuchu I wojny światowej – wzniesiono wówczas dodatkowe umocnienia. Twierdza Malbork jest tak naprawdę kompleksem kilkunastu różnych fortyfikacji. Są to głównie potężne forty, ale też umocnienia ziemne i fosy, których większość nie dotrwała do dzisiejszych czasów. Stało się to nie w wyniku zniszczeń wojennych, a przez brak środków na konserwację fortecy w trakcie pokoju.

Obiekty wchodzące w skład twierdzy Malbork są zrujnowane, ale można je swobodnie zwiedzać, zachowując odpowiednią ostrożność. To mało znany i ciekawy zabytek, który powinni zobaczyć wszyscy miłośnicy militariów i historii wojskowości!

Czym charakteryzuje się dobra dieta pudełkowa?