Praca sezonowa dla ucznia – gdzie zacząć poszukiwania?

brooke-cagle-tLG2hcpITZE-unsplash

W sezonie letnim pracy bardzo często szukają uczniowie i studenci. W przypadku uczniów, którzy są niepełnoletni, wybór może być dosyć ograniczony, gdyż praca takich osób związana jest z przestrzeganiem określonych przepisów. Jednak także osoby młode powinny w wakacje bez problemu znaleźć zatrudnienie, które pozwoli im na podreperowanie budżetu.

Osoby młode i uczniowie, którzy szukają zatrudnienia, powinni skupić się przede wszystkim na pracach sezonowych i typowo wakacyjnych, na które jest duże zapotrzebowanie. Wielu dodatkowych pracowników potrzebują przede wszystkim branże związane z sadownictwem i ogrodnictwem. Zbieranie warzyw czy owoców nie należy do najlżejszych prac, jednak pozwala na zarobienie całkiem dobrych pieniędzy. Oczywiście, pod warunkiem, że pracownik jest zmotywowany i nie brakuje mu chęci do pracy. Najczęściej jest to bowiem praca na akord, a zarobki zależą od tego, ile owoców czy warzyw uda się zebrać w ciągu dnia pracy.

Praca w turystyce dla osób młodych

Pracowników w sezonie letnim potrzebują również branże związane z turystyką, szczególnie w miejscowościach, w których ruch turystyczny jest naprawdę spory. Praktycznie każda restauracja czy lokal gastronomiczny w czasie wakacji potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci rąk do pracy. Osoby młode i uczniowie mogą znaleźć zatrudnienie w gastronomii nawet wtedy, gdy nie mają zbyt dużego doświadczenia. Mogą pracować jako kelnerzy, pomocnicy kuchenni, a także zajmować się pracami porządkowymi. Gastronomia w sezonie wakacyjnym to także dobry pomysł na zrobienie praktyk dla uczniów, którzy kształcą się w zawodzie kucharza i w pokrewnych zawodach. Natomiast osoby, które wybierają pracę jako kelner, mogą liczyć na całkiem dobre zarobki – poza ustaloną z góry stawką mają bowiem możliwość zarobienia dodatkowych, całkiem dobrych kwot z napiwków.

Hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe

Sporo możliwości zatrudnienia w sezonie letnim dają również obiekty turystyczne, takie jak hotele, pensjonaty czy ośrodki wypoczynkowe. Także w tej branży poszukiwane są osoby, które niekoniecznie mają jakieś wysokie kwalifikacje czy umiejętności, ale są chętne i zmotywowane do pracy. W poszukiwaniu ciekawego zatrudnienia dobrze jest rozejrzeć się już na kilka miesięcy przed wakacjami. Obiekty turystyczne z dużym wyprzedzeniem szukają bowiem pracowników. Warto rozejrzeć się w ofercie ośrodków wypoczynkowych, takich jak https://bryza.com.pl/lubiatowo-domki, a także hoteli czy pensjonatów. Poszukiwani są również sprzedawcy do sklepików z pamiątkami, straganów nad morzem czy w innych miejscowościach wypoczynkowych, budek z lodami, goframi czy inną małą gastronomią. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chodzi o pracę przy przygotowywaniu jakiegokolwiek jedzenia, konieczne będzie zrobienie badań i wyrobienie sobie książeczki sanepidu. A że może być to nieco rozłożone w czasie, o takich formalnościach najlepiej jest pomyśleć dużo wcześniej zanim zaczniemy rozglądać się za ofertami zatrudnienia.