Przestrzeń wspierająca rozwój dziecka – jak ją urządzić

Cute active child girl in sensory integration room, kindergarten. Kid is active leisure.Childhood and sporty lifestyle.Sports weekend in gymnastic center.Fitness,healthy, develop skills concept

Wszystkim rodzicom zależy do prawidłowym rozwoju dzieci. Na nasze maluchy oddziałuje bardzo dużo różnych czynników i przez każde dziecko mogą być odbierane w różny sposób. Wszelkie dźwięki, dotykane przedmioty czy doznania naszych kubków smakowych to tylko mała cząstka czynności, do których wykonania angażujemy układ sensoryczny.

Integracja sensoryczna – co to takiego?

Człowiek poznaje świat za pomocą zmysłów. Zwłaszcza dla małych dzieci te doznania są wyjątkowe. Najbardziej popularnymi zmysłami są: wzrok, węch, smak, dotyk oraz słuch. Korzystamy z nich na co dzień i nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez nich. Są jednak jeszcze dwa, mniej znane – zmysł przedsionkowy oraz proprioceptywny. Mimo tego, że może niewiele osób o nich słyszała i nie zdaje sobie sprawy z ich posiadania, są bardzo istotne podczas ogólnego rozwoju i odbierania bodźców. Propriocepcja to czucie głębokie, dzięki któremu możemy dokładnie określać położenie poszczególnych części naszego ciała w przestrzeni. Umożliwia rozpoznawanie przemieszczania się naszych kończyn oraz określenie w jakiej dokładnie pozycji się znajdują, a to wszystko bez kontroli wzroku. Układ przedsionkowy odpowiada między innymi za równowagę, odpowiednie napięcie mięśniowe czy koordynację. Te dwa układy współpracują ze sobą przez cały czas.

Integracja sensoryczna działa u nas bez zarzutu, jeśli wszelkie bodźce, które do nas docierają są przetwarzane poprawnie, a nasze reakcje są odpowiednie do danej sytuacji. Rozwój zmysłów SI jest niezwykle istotny, gdyż porządkuje impulsy sensoryczne, które pochodzą ze środowiska, które nas otacza, ale również z naszego ciała. Jeśli jednak widzimy, że nasze dziecko nie reaguje poprawnie na dane sytuacje lub jest nad wyraz ruchliwe bądź zauważamy nadwrażliwość na hałasy, prawdopodobnie integracja sensoryczna została zaburzona.

Przyjazna dla dziecka przestrzeń

Stymulowanie zmysłów jest tak samo ważne i potrzebne zdrowemu jak i borykającemu się z zaburzeniami dziecku. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy jaką niesie terapia polisensoryczna. Przestrzeń wspierająca ma tu ogromne znaczenie i jest niezwykle pomocna. Wszelkie znajdujące się w niej elementy przede wszystkim muszą być bezpieczne i posiadać wymagane certyfikaty. Jeżeli chodzi o meble i pomoce dydaktyczne oraz różnego rodzaju zabawki powinny być w odpowiedniej kontrastowej kolorystyce, a występujące na nich wzory jak największych rozmiarów. Warto też zadbać o wydzielenie strefy do zabawy, odpoczynku oraz nauki. Materace, pufy czy poduszki to konieczny element wyposażenia wnętrza, gdyż ulubionym miejscem do wojaży naszych pociech jest właśnie podłoga. Kąciki zabaw to strzał w 10! Zapewniają świetną zabawę oraz zachęcają do działania i są całkowicie bezpieczne. Stoliki, krzesełka czy szafki powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, aby zapewnić komfort użytkowania.