Ciekawostki o marce Renault, których nie znałeś

3855

Renault to niezwykle popularna marka produkująca samochody, która znana jest niemal każdemu. Trudno jest wyjść na miasto nie mijając przy tym kilku lub nawet kilkunastu aut spod znaku Renault. Mimo że obecnie koncern ten jest jednym z najlepiej prosperujących biznesów tego typu, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego co kryje się za niewyobrażalnym sukcesem Renault. Specjalnie z myślą o osobach, które interesują się motoryzacją również od teoretycznej strony, przygotowywaliśmy kilka ciekawostek o marce Renault, które powinien znać każdy fan. Jeśli zatem jesteś na to gotowy, przejdź do dalszej części artykułu, a z pewnością nie będziesz żałować tej decyzji!

Tragiczna śmierć jednego z braci

Pierwszą ciekawostką jest sposób, w jaki umarł jeden z założycieli marki. Mimo że ta informacja nie jest wcale tajemnicą, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że założycielami marki Renault byli bracia. Firma Renault powstała w 1899 roku, a jej założycielami byli bracia Louis, Marcel oraz Fernand Renault. Louis był odpowiedzialny za techniczne aspekty powstania marki (to właśnie on pół roku wcześniej skonstruował swój pierwszy samochód). Już po roku od założeniem firmy, Renault zaczęło zatrudniać ponad 100 osób, a ich samochody cieszyły się coraz większą popularnością. Wkrótce bracia stwierdzili, że dobrym pomysłem będzie wystawienie swoich aut na wyścigi. Miał to być jeden ze sposobów na doskonałą reklamę. Marcel Renault był prawdziwym fanem motoryzacji oraz adrenaliny, nic więc dziwnego, że postanowił osobiście startować w wyścigach. W 1903 roku na trasie Paryż – Madryt, Marcel miał tragiczny wypadek, który zakończył się jego śmiercią. Wkrótce po tym wydarzeniu z firmy odszedł również Fernand, który zmarł w 1909 roku.

Zbombardowanie fabryki Renault

Marka Renault przetrwała zarówno I, jak i II wojnę światową, nie wszyscy jednak wiedzą, że podczas II wojny światowej cała produkcja została wstrzymana, a jedynymi modelami, które nadal wychodziły na rynek były Juvaquatre oraz Primaquatres. W 1940 roku Niemcy zajęli Francję, a wszystkie manufaktury, rodzime firmy oraz fabryki zostały własnością niemiecką. To właśnie wtedy Renault musiało rozpocząć produkcję czołgów dla wojska niemieckiego. Był to bardzo trudny okres dla Renault. Wkrótce Louis Renault postanowił zmniejszyć produkcję, niestety ten pomysł nie był dobrym posunięciem, ponieważ konsekwencją tego zachowania było upaństwowienie Renault tuż po wojnie. Zbombardowanie fabryki nadeszło równie niespodziewanie co szybko. W 1942 oraz 1943 roku alianckie bomby zniszczyły aż 80 procent fabryki Renault.

Renault dziś
Dzisiaj Renault jest znany na całym świecie. Jeśli zainteresowała Cię historia tych wyjątkowych samochodów, nie czekaj i odwiedź salon samochodowy Renault — Dyszkiewicz w Konstancinie-Jeziornie – https://dyszkiewicz.renault.pl/.