Niedrogie, niższej jakości czy coś z wyższej półki? Spojrzenie na materace piankowe!

Przechwytywanie

Materac poliuretanowy lub piankowy to dzisiaj jedna z najpopularniejszych opcji, jeśli chodzi o materace Sucha Beskidzka. Stworzona w latach 50-tych polipianka jest jednym z najpopularniejszych i najniższych rodzajów pianek stosowanych w materacach. Jest całkowicie syntetyczna. Najczęściej znajduje się jako wierzchnia warstwa materacy sprężynowych, ale duże, pełne bloki polipianki mogą być użyte do produkcji materaca w całości z pianki poliuretanowej.

Ponieważ wysokiej jakości pianka jest kosztowna w produkcji, powszechnie wiadomo, że materace w całości z pianki są zwykle niedrogie i niższej jakości. Warto również zauważyć, że inne rodzaje materacy również mają w sobie warstwy pianki poliuretanowej. Dowiemy się wszystkiego w następnej sekcji.

Trwałość zależy od rodzaju pianki

Materace z polipianki o niskiej gęstości (lub konwencjonalne) nie są tak trwałe i mogą wytrzymać zaledwie 2 lata. Zwykle są dodawane do górnej warstwy materaca, aby zapewnić większy komfort i sprężystość. Po tych ogólnych ramach czasowych może nie być już tak komfortowo. Jest to najniższy gatunek polipianu. Materace z pianki o wysokiej gęstości lub HD są natomiast bardziej sprężyste i trwałe. Wyprodukowanie materaca wykonanego wyłącznie z pianki o dużej gęstości jest kosztowne. Dlatego jest zwykle łączony jako warstwa bazowa hybrydowej pianki z pamięcią kształtu, materacy lateksowych lub materacy sprężynowych.

Wysokiej klasy materace hybrydowe mogą zazwyczaj wykorzystywać cienką, górną warstwę pianki o dużej gęstości. Stworzyło to dodatkowy komfort, ponieważ pianka HD może być identyczna z ekstremalnym komfortem całkowicie naturalnego materaca lateksowego. Gęstość polipianki wyjaśnia, dlaczego jest wygodniejsza i zapewnia większe wsparcie. Sprawdź jednak etykietę. Nie każdy materac zapewnia tego samego rodzaju poziom komfortu i wsparcia.

Polifoam o wysokiej sprężystości lub HR jest najwyższej jakości rodzajem pianki i znajduje się w wielu markach materacy najwyższej jakości. Jest:

• znacznie bardziej odporny,
• responsywny,
• wytrzymały.

Różnica polega na sposobie jego produkcji. Jest zbudowany z innego, bardziej złożonego składu chemicznego i struktury komórkowej niż polipianka niższej jakości.

Jak się śpi na takim materacu?

Pianka o niskiej gęstości jest miękka i wrażliwa na dotyk. Ze względu na uczucie komfortu i kołysania jest najczęściej używana jako warstwa wierzchnia w materacach piankowych z pamięcią kształtu, sprężynach wewnętrznych lub materacach hybrydowych. Ponieważ kompresuje się w cięższych punktach ciała, zapewnia doskonałą ulgę w punkcie nacisku. Należy jednak pamiętać, że pianka o niskiej gęstości zwykle znajduje się w niedrogich materacach poliuretanowych i może wytrzymać nie dłużej niż 2 lata.

Wysokiej jakości pianka (zarówno o wysokiej gęstości, jak i o wysokiej sprężystości) jest znacznie twardsza i bardziej sprężysta w porównaniu z pianką o niskiej gęstości. W dotyku jest prawie taka sama jak materac lateksowy – jest sprężysta, zwykle twarda i ma więcej sprężystości.

Opracowano wspólnie z portalem https://www.dbamokregoslup.pl/