Jesteś posiadaczem poddasza w kamienicy? W jaki sposób stylowo doświetlisz pomieszczenie?

sema-martin-vddW_wDDLgI-unsplash

Mieszkanie na poddaszu w kamienicy niewątpliwie ma swój wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju klimat. Jednak zanim stworzymy sobie przytulne mieszkanie na poddaszu, często trzeba zmierzyć się ze smutną rzeczywistością. A są nią problemy konstrukcyjne, zniszczenia i uszkodzenia, a także brak światła, który powoduje, że wnętrza wydają się małe, nieestetyczne i ponure.

Jeśli chcemy doświetlić mieszkanie na poddaszu w kamienicy, do dyspozycji mamy szereg rozwiązań. Klapy przewietrzające świetliki, okna dachowe to elementy, które po zamontowaniu dostarczają do wnętrza sporą ilość dodatkowego światła. Już jedno czy dwa okna dachowe lub świetliki mogą sprawić, że wnętrza na poddaszu staną się jasne, pełne życia, łatwiejsze do aranżacji i zagospodarowania przestrzeni. Na etapie pomysłu i projektu wszystko wygląda jednak dużo lepiej niż w czasie późniejszej realizacji. Na jakie problemy mogą się natknąć osoby, które chcą doświetlić poddasze?

Zmiany wymagają zgłoszenia i pozwolenia

Najwięcej trudności napotkają osoby, które chcą zmienić konstrukcję poddasza w przypadku kamienicy zabytkowej. Znajduje się ona pod kuratelą konserwatora zabytków, do którego trzeba zgłaszać wszystkie prace, jakie chcemy wykonać w swoim mieszkaniu. Niestety, bardzo często okazuje się, że pomimo naszych dobrych chęci, wstawienie nowego świetlika czy okna dachowego nie jest możliwe. Najczęściej przyczyną bywa bardzo słaba konstrukcja dachu, która może nie przetrwać prac remontowych i dodatkowego obciążenia. Jeśli kamienica nie jest zabytkiem, również wszystkie ingerencje w konstrukcje dachu i jego funkcjonalność wymagają zgłoszenia do zarządcy budynku, który powinien zająć się wszelkimi formalnościami. Takie załatwianie wszystkich kwestii formalnych i technicznych bywa mocno rozciągnięte w czasie, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i nie planować wszystkich prac, dopóki na piśmie nie będziemy mieli informacji o tym, na co możemy sobie pozwolić, a co w przypadku naszego poddasza jest absolutnie niedozwolone.

A może sztuczne oświetlenie?

Jeśli nie da się na poddaszu w kamienicy zainstalować żadnego okna dachowego czy dodatkowego świetlika, pozostaje nam jedynie jak najlepiej dostosować to, co już mamy. Okna dachowe czy te, które znajdują się w lukarnach, powinny być maksymalnie odsłonięte, aby dostarczać do wnętrza jak najwięcej światła. Jasne rolety będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż ciężkie zasłony czy grube firanki, które dodatkowo są siedliskiem kurzu. Warto również dobrze zaprojektować oświetlenie, które w przypadku wnętrz na poddaszu może być bardzo kłopotliwe. Jedno źródło światła to zdecydowanie za mało, aby dobrze doświetlić wszystkie powierzchnie znajdujące się na poddaszu pod skosami. Dobrym rozwiązaniem może być oświetlenie punktowe, skorzystanie z możliwości, jakie dają profile LED, które można montować między innymi we wnękach oraz w różnych płaszczyznach. Planując oświetlenie zadbajmy nie tylko o same lampy, ale również o żarówki, które w miarę możliwości powinny jak najbardziej przypominać odcieniem i intensywnością światło słoneczne.