Czym karmić psa?

Zdjęcie główne 4

Dlaczego wyżywienie psa stanowi tak ważny temat dla właścicieli? Jak zadbać o swojego pupila? Zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem, w którym postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na powyższe pytania.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. a o przyjaciół dbamy w wyjątkowy sposób. Z tego względu właściciele czworonogów tak poważnie traktują kwestie wyżywienia swojego psa. Przez długi czas Polacy nie przykładali wagi do kontrolowania i optymalizowania psiej diety. Często zdarzało się pies jadł razem z ludźmi, albo mówiąc dosadniej dojadał wszystko, co pozostało ludziom z posiłków. Modne były powiedzenie, że jak ma się w domu psa to przynajmniej jedzenie się nie marnuje.

Jak karmić psa?

Obecnie wiemy, że pies nie powinien jeść tego, co jego właściciel. Przewód pokarmowy psa funkcjonuje inaczej niż człowieka, dlatego wiele przypraw i składników naszych posiłków nie jest tolerowana przez organizm psa, na przykład mleko, jogurty, czosnek, cebula, cukier, sól, winogrona, przyprawy itd. Jeśli zależy nam na zdrowiu i kondycji pupila, to powinniśmy uważać co, kiedy i w jakich ilościach dajemy psu do zjedzenia.
Pamiętajmy, że pies zje wszystko, ale to nie znaczy, że wszystko wyjdzie mu na zdrowie. Pies nie jest roślinożercą, jednak w swojej diecie potrzebuje roślin, owoców i warzyw. Podstawowymi składnikami, które powinny znaleźć się w psiej diecie są białka, węglowodany, tłuszcze i minerały.

Gotowe karmy dostępne w sklepach

Czym charakteryzują się karmy sprzedawane w sklepach zoologicznych? Czy wszystkie stanowią odpowiedni pokarm dla psa? Niestety, wielu nawet znanych producentów, stara się obniżyć koszty produkcji i do karmy mokrej dodaje na przykład mączkę z kości, piór, pazurów zwierząt od których pochodzi mięso na karmę, albo zboża i zbyt dużą ilość węglowodanów. Jest to często stosowany zabieg, dlatego przestrzegamy: czytajcie skład karmy podany na etykiecie. Jeśli trudno jest nam określić dokładnie, co znajduje się w karmie, to lepiej pozostawmy ją na półce.
Podstawowym składnikiem karmy powinno być mięso wieprzowe, drobiowe, wołowe, królicze, z dziczyzny lub ryby. Poza tym w dobrej karmie nie zabraknie miejsca na warzywa, owoce, zioła, tłuszcze itd.

Zdjęcie 4
Źródło zdjęcia: e-pazur.com/psy-karma-sucha-dla-psa

Specjalne potrzeby – specjalne żywienie

Producenci karm dbają także o potrzeby psów mających specjalne wymagania. O czym mówimy? Szczeniak, stary pies, pies aktywny fizycznie, suczka w ciąży – każda z tych grup potrzebuje innych wartości odżywczych. Podobnie ma się sytuacja z psami chorymi na cukrzycę, mającymi zaburzenia trawienia, problemy z nerkami, układem moczowym itd.
Jeśli nasz pies zalicza się do którejś z wymienionych grup, to zwróćmy uwagę na to, czy kupowana przez nas karma jest z kategorii „karmy weterynaryjne” i czy dostosowana jest do konkretnych potrzeb naszego psa.

Dlaczego optymalna dieta jest tak ważna? Jak pies się odwdzięczy? Nasz psiak będzie pełen energii i radości, będzie chętnie się bawił i spędzał z nami czas. Jego sierść będzie lśniąca, zęby zdrowe itd. Dlatego zwracajmy uwagę na to, czym karmimy swojego psa.