Mobbing w pracy – do kogo zwrócić się o pomoc?

boss-2179948_640

Zjawisko mobbingu coraz powszechniej pojawia się w przestrzeni publicznej, w mediach oraz naukowych publikacjach. Z roku na rok ofiary mobbingu w miejscu pracy są coraz bardziej świadome i mają odwagę do walki o swoje racje przed sądem. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto dobrze się do niego przygotować. Jest bowiem niemal pewne, że pracodawca zaprzeczy i zrobi wszystko, aby pracownikowi nie udało się wygrać przed sądem.

Osoby, które doświadczają mobbingu w pracy bardzo często cierpią w milczeniu. Są dręczone przez swoich przełożonych lub inne osoby, cierpią z powodu przewlekłego stresu, mają poczucie, że znajdują się w sytuacji bez wyjścia. Im dłużej trwa mobbing, tym większy stres i bezsilność dopada osobę, która jest jego ofiarą. Warto więc przede wszystkim mieć świadomość, że jest to zjawisko negatywne, naganne i obwarowane wieloma paragrafami kodeksu karnego. Jeśli mobbing nie będzie zgłaszany, będzie trwał w najlepsze nawet wtedy, gdy ofiara odejdzie z pracy. Dręczyciel z pewnością znajdzie sobie bowiem nową ofiarę.

Zbieraj dowody, szukaj prawnika

Aby skutecznie walczyć z mobbingiem, jego ofiara musi być gotowa na długą walkę. Przede wszystkim, warto zacząć zbierać dowody na wszystkie negatywne sytuacje. Mobbing bardzo często odbywa się bowiem w ukryciu, bez świadków. Dobrze jest mieć nagrania takich sytuacji, które można później przedstawić przed sądem. Kolejnym krokiem jest znalezienie dobrego, profesjonalnego adwokata, który ma doświadczenie w tego typu sprawach. Jeśli osobą dręczącą jest pracodawca, z pewnością wytoczy on spore działa w postaci sztabu doświadczonych prawników. Osoba poddawana mobbingowi musi więc znaleźć naprawdę dobrą kancelarię, która specjalizuje się właśnie w mobbingu i w prawach pracownika. Adwokat Rozwód Gdańsk czy specjaliści od prawa spadkowego z pewnością w takiej sytuacji nie będą dobrym rozwiązaniem. Warto spędzić nieco czasu na szukaniu kancelarii, która w stu procentach spełni nasze oczekiwania i będzie przygotowana pod każdym względem do walki przed sądem o nasze prawa i zadośćuczynienie.

Dobre przygotowanie do sprawy

Wiele spraw o mobbing prędzej czy później trafia przed sąd. Osoby pokrzywdzone domagają się ukarania winnego, często też walczą dla siebie o odszkodowanie za straty moralne czy różne formy zadośćuczynienia pieniężnego. Już na starcie trzeba uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość. Sprawy o mobbing raczej nie kończą się na jednej rozprawie. Często sąd przesłuchuje dziesiątki świadków, zleca wykonanie badań psychologicznych czy inne opinie eksperckie. Może więc się zdarzyć, że sprawa o mobbing będzie trwała kilka miesięcy, a nawet lat. Bez względu na czas jej trwania, nie należy się poddawać i walczyć o swoje racje. Być może dzięki temu osoba dręcząca zostanie ukarana i następnym razem dwa razy się zastanowi, zanim zacznie się znęcać nad kolejną upatrzoną ofiarą.