Jak zatrzymać dobrego pracownika w firmie?

blogging-336375_640

Firmy konkurencyjne nie śpią. Polowanie na najlepszych specjalistów jest głównym zadaniem headhunterów. Wiele lat szkoleń, nauki i praktyki sprawia, że niektórzy pracownicy stają się niezwykle wartościowi, bo ich wiedza i doświadczenie są niezastąpione. Jak zatrzymać takiego pracownika, by nie przeszedł do konkurencyjnej firmy?

Specjalisto pozostań w firmie – jak zatrzymać pracownika?

Specjaliści w danej dziedzinie dostają mnóstwo ofert pracy od konkurencyjnych firm. Jednym ze sposobów na zatrzymanie ich, jest podpisanie umowy o zakazie pracy dla konkurencji. Oczywiście żaden specjalista nie podpisze takiej umowy, ale jeśli zdarzyło mu się to zrobić na początku swojej kariery, nim jeszcze jego umiejętności stały się tak cenne, może go to bardzo ograniczyć w przejściu do konkurencyjnej firmy.

 
Kolejną metodą na zatrzymanie dobrego pracownika, jest szczera rozmowa. Warto poruszyć temat o pracy dla konkurencyjnych firm, nim te zaczną się odzywać. Można wówczas wypracować system wzajemnego wsparcia polegającego na tym, że jeśli inna firma coś obieca naszemu specjaliście, my również mu coś równie atrakcyjnego zagwarantujemy.

 
Nagrody, pochwały i docenianie nigdy się nie nudzi. Warto je stosować regularnie i zawsze, gdy nasz pracownik na nie zasłuży. Oferty pracy dla specjalistów danych dziedzin wciąż są dostępne i na bieżąco aktualizowane na największych serwisach z pracą, takich jak Pracuj.pl. Warto pamiętać, że doceniany pracownik może się na nie nie skusić, jeśli warunki jego pracy i atmosfera będą najwyższej jakości.
Praca dla wciąż tego samego pracodawcy nie musi upośledzać. Jeśli zapewnimy swoim pracownikom ciągły rozwój i możliwość pięcia się po szczeblach kariery, zostaną z nami do emerytury.

 
Lojalność to cecha, którą można wypracować, podkreślać jak jest ważna i pracować wspólnie na swoją markę wraz z zespołem pracowników. Dbanie o lojalność w firmie pomaga przetrwać kryzysy i zatrzymywać na stanowiskach najlepszych pracowników.
Czy stawiamy naszym pracownikom wyzwania? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie i dbać o to, by nigdy nie poczuli nudy. Specjaliści, którzy osiedli na laurach, bo nie dostają trudnych zadań do wykonania czują, że nic ich już w danej firmie nie trzyma.

Praca na każdym stanowisku może być wykonywana lepiej i gorzej. Warto zadbać o to, by zatrzymać w swojej firmie wartościowych pracowników. Oni nadają ton całej pracy, dbają o jej odpowiednie tempo i jakość.