Jak wrócić do pracy po kilku latach urlopu macierzyńskiego?

child-1073638_640

Wiele mam boi się szukania nowej pracy po kilku letniej przerwie na urlopie wychowawczym. Kiedy dzieci zostały odchowane, są coraz bardziej samodzielne, a mamy nie mają już tak wiele obowiązków domowych, zaczynają myśleć o powrocie do pracy. Warto dowiedzieć się, jak nie dać się pokonać lękowi i odważnie wrócić do grona kobiet aktywnych zawodowo.

Pracuj.pl daje ogromną szansę na znalezienie pracy swoich marzeń, nawet po długiej przerwie. Oferty pracy są tam ułożone według wielu różnych kluczy, czyli można posegregować je zgodnie z naszymi preferencjami. Mamy możliwość wpisania słów kluczowych, wyboru oferty na podstawie rodzaju umowy, jaką zawieramy z pracodawcą, lokalizacji, wysokości zarobków, branży, poziomu stanowiska, wymiaru pracy i innych. Są to niezwykle ważne narzędzia do szukania pracy, szczególnie gdy wracamy po kilku letniej przerwie. Siedząc w domu przez parę lat, oduczyliśmy się regularnego wstawania do biura, na konkretną godzinę, jesteśmy bardzo związani z dziećmi i domem, a umiejętności, które kiedyś pozwalały nam zarabiać pieniądze, mogły zostać przez nas zapomniane. W takiej sytuacji dobrze jest powracać na rynek pracy stopniowo, a narzędzia umieszczone na Pracuj.pl bardzo nam to ułatwiają.
Jak opisać długą przerwę od pracy w CV?

Bez względu na to, jak długa była przerwa od pracy, zawsze powinniśmy pisać w CV prawdę. Nie należy wstydzić się tego, kim jesteśmy i co robiliśmy. Warto zadbać o to, by na urlopie wychowawczym rozwijać swoje pasje i umiejętności, by powrót do pracy w przyszłości był łatwy. Możemy zajmować się ogrodem, sprzedawać ubranka szydełkowe, prowadzić bloga z poradami, zajmować się grupą mam na Facebooku, podtrzymywać kontakty biznesowe z koleżankami z pracy, czytać bieżące informacje o firmie. Każda zdobyta umiejętność może okazać się cenna i warta opisania w CV. Należy pamiętać, że prawidłowe zajmowanie się domem i rodzinom, może być sporym logistycznym wyzwaniem wymagającym wielu umiejętności. Opisanie ich w CV będzie naszym atutem, a nie powodem do wstydu.

Pamiętajmy, że zawsze zostaniemy zapytani na rozmowie kwalifikacyjnej o przerwę od pracy. Musimy przygotować sobie odpowiedź i nauczyć się przekuwać wady w zalety. Należy dbać o swój rozwój i ciężko pracować, nawet jeśli nie jesteśmy zatrudnieni. Wiele cennych umiejętności można nabyć, zajmując się domem i dziećmi. Mamy po powrocie do pracy często są lepszymi pracownikami niż przed porodem.