Kościół Bożego Ciała

k04

Budynek zbudowany według architektury romańskiej, gotyckiej i architektury baroku. Świątynia powstała około 1340 roku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Trzeba przyznać, iż był to król godny swego stanowiska. Nikt nie zrobił tak dużo dla swoich ludzi.

Kościół nie posiada transeptu, jest to kościół trójnawowy z prezbiterium, w którym ołtarz główny jest drewniany i bogato zdobiony, zdobienia w postaci dużej ilości obrazów, datowane na początek XVII wieku.

Nawa główna to ambona w kształcie łodzi z XVIII wieku. W nawie północnej znajduje się mauzoleum św. Stanisława Kazimierczyka. Ściany zdobią obrazy, m.in. „Sąd Piłata” z 1626 roku, oraz „Przemienienie Pańskie”. Do nawy południowej natomiast przylega kaplica św. Anny, oraz kaplica Zwiastowania z brązową chrzcielnicą z XV wieku.

Organy

To największe organy w Krakowie, składające się z dwóch części: Organów głównych i bocznych. Są one połączone ze sobą elektrycznie. Organy główne znajdują się na chórze muzycznym, natomiast boczne w prezbiterium. Ich budowę w obecnym kształcie, rozpoczęto pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Posiadają 5950 piszczałek i 25 dzwonów. Można grać na nich utwory na zasadzie echa, którego brzmienie daje słuchaczowi fantastyczne wrażenia słuchowe. Organy w Bazylice Bożego Ciała – swoją wielkością – zdystansowały nawet organy w kościele Mariackim.

Ale nie zawsze tak było

Pierwsze wzmianki o organach w kościele Bożego Ciała pochodzą z 1373 roku. Wtedy to mistrz Marcin zbudował dla kościoła organy, które to, kilka lat później przerobił mistrz Jan Wanc, organmistrz z Żywca – jedyny w tamtych czasach, świecki budowniczy organów. Kościół Bożego Ciała przez wieki podlegał naturalnym zmianom, przebudowom, dobudowom, oraz różnym przeróbkom budowlanym. Rozwijał się, rozbudowywał, a wraz z nim jego organy, które w tamtych czasach były podstawą każdego kościoła. Nie tylko dzwon zwoływał ludzi w świątynne podwoje. Także organy wywierały na wierzących ogromny nacisk. Dźwięk organów szybciej i dosadniej docierał do człowieka, niż słowa zakonników, czy księży.

Legenda o powstaniu Kościoła Bożego Ciała

Dawno, dawno temu…, czyli oczywiście za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego, złodzieje tamtych czasów napadli na kolegiatę Wszystkich Świętych, kradnąc hostię wraz z monstrancją. Monstrancja była w kolorze złotym, a złodzieje byli przekonani, że z tegoż samego kruszcu zrobiono ich łup. Kiedy zauważyli swoją pomyłkę, porzucili dowód winy w błotnistych bagnach wsi Bawół. Opatrzność jednak w cudowny sposób wskazała miejsce, gdzie został porzucony Najświętszy Sakrament, a na pamiątkę tego wydarzenia, wspomniany król Kazimierz Wielki, wybudował kościół Bożego Ciała. Tyle legenda. Sam kościół jest wspaniałą budowlą, która przez wieki służyła ludziom, zbliżając ich do Stwórcy.Bazylika posiada wiele wspaniałych, wartych obejrzenia obrazów, do czego oczywiście serdecznie zachęcam.

To gotycka bazylika rzymskokatolicka Kanoników Regularnych Laterańskich, przy ul. Bożego Ciała 26 w Krakowie, na Kazimierzu.

Adres:

Kraków ul. Bożego Ciała 26
Telefon: 12 430 59 95