Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

lot04

Muzeum Lotnictwa w Krakowie i jego eksponaty można oglądać na terenie dawnego lotniska Rakowice – Czyżyny. Na stanie muzeum znajduje się obecnie ponad dwieście statków powietrznych. Muzeum posiada bibliotekę z ponad 30 tysiącami ekspozycji, wydaje własne publikacje, oraz organizuje imprezy edukacyjne. Teren muzeum to jedno z najstarszych lotnictw na świecie. Powstało w 1912 roku. Pięć lat później weszło w skład pierwszej w Europie, regularnej, pocztowej linii lotniczej. Samo muzeum istnieje od 1967 roku. Sześć lat temu otworzono nowy gmach główny muzeum, sfinansowany z budżetu zarówno Województwa Małopolskiego, ale także z Unii Europejskiej, która „dała” 2/3 środków na budowę. W nowym gmachu znajduje się olbrzymia sala ekspozycyjna, trochę mniejsza sala edukacyjna, kino z dostępem do stanowisk internetowych, oraz biblioteka. Sama kubatura budynku, to ponad 23 tysiące metrów sześciennych, a powierzchnia użytkowa przekracza 3 tysiące metrów kwadratowych. Ten nowoczesny budynek spełnia funkcję muzealną, edukacyjną, naukową i biurową. Nie zabrakło w nim również kawiarenki internetowej. Należałoby również wspomnieć, o Lotniczym Parku Kulturowym, który dla zwiedzających stanowi atrakcję turystyczną i kulturalną.

Zbiory

W zbiorach Muzeum Lotnictwa znajdują się nie tylko samoloty. Można tam oglądać także śmigłowce. M.in. śmigłowiec doświadczalny JK-1 Trzmiel, ale także takie, które nigdy nie weszły do produkcji – czyli prototypy, jak BŻ-4 Żuk, oraz większość śmigłowców WSK Mi. W zbiorach muzeum znajdują się także szybowce, motoszybowce, silniki lotnicze, oraz takie perełki, jak rakietowa broń przeciwlotnicza (stacja wykrywania i naprowadzania) SURN 1S91M1, działo przeciwlotnicze z 1939 roku, czy ZK11 KRUG z 1976 – zaliczany także do broni przeciwlotniczej. W muzeum znajdują się również samoloty amatorskie jak np. Croses EC-3 Pouplume, czy Janowski J-1 Prząśniczka. Są to przeważnie jednomiejscowe samoloty, które powstawały z zamiłowania swoich twórców. Np. Prząśniczka powstała w pokoju o pow. 18 m2, w mieszkaniu na drugim piętrze. Zapał do jej stworzenia musiał być ogromny. Nie jest to oczywiście samolot – makieta. Został zarejestrowany (choć po wielu trudnościach) i można było nim latać. Niestety pięć lat po jej rejestracji, została mocno uszkodzona w wypadu i tak trafiła do Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Osiem lat temu wyremontowana, do dziś cieszy oczy zwiedzających. Jest wiele samolotów, które mają równie ciekawą historię. Zbiory są naprawdę bardzo ciekawe i zachęcam do odwiedzin muzeum, aby naocznie przekonać się o tym fakcie.

Piknik Lotniczy

Na tym terenie raz do roku organizowany jest także piknik lotniczy. Dzieci do 7 lat mają wstęp bezpłatny, jednak każde dziecko powinno na szyi posiadać karteczkę z danymi, oraz telefonem. To w razie, gdyby się zgubiło. Nie należy zabierać ze sobą psów – a to ze względu na hałas, wystrzały itp.

Adres:

Muzeum Lotnictwa znajduje się przy ul. Jana Pawła II 39 w Krakowie.

Telefon: (12)6409960, (12)6424070

Godziny otwarcia:
Wtorek 9:00-17:00
Środa 9:00-17:00
Czwartek 9:00-17:00

Ceny biletów:
normalny: 14.00
ulgowy: 7.00
rodzinny: 34.00