Jeden z najstarszych budynków uniwersyteckich w Polsce. Jego początki datuje się na XV wiek, kiedy to król Jagiełło wykupił od rodziny Pęcherzów, za pieniądze testamentowe królowej Jadwigi (prawdopodobnie 600 grzywien), narożną, jednopiętrową kamienicę. Z czasem budynek się rozrastał, poprzez przyłączanie do niego sąsiednich kamienic. Były one wykupywane na potrzeby uniwersytetu. Pod koniec XV wieku, po dwóch pożarach, budynki połączono, dopasowując do nich wewnętrzny dziedziniec. Dobudowano również piętra i umieszczono tam biblioteki, izbę wspólną, oraz mieszkania profesorów.
Collegium Maius to nie tylko uniwersytet
Znajduje się tam słynna Biblioteka Jagiellońska, oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które rozpoczęło swoją działalność w połowie XIX wieku. Niestety, nie można było w tamtym czasie używać takiej nazwy, ze względu na ograniczenia zaborców. W zbiorach muzeum znajdują się głównie przedmioty związane z jego historią. Są to m.in.: Przyrządy astronomiczne, którymi posługiwał się Mikołaj Kopernik, Astrolabium arabskie z 1054 roku, oraz Globus Jagielloński. Jest to jeden z najstarszych globusów, na który umieszczono lokalizację kontynentu amerykańskiego. Naprawdę warto go zobaczyć.
Architektura
Sam budynek wzniesiony z kamienia i cegły, posiada gotyckie szczyty. Na dziedzińcu – tradycyjnie – znajduje się studnia. W dawnych czasach było to wygodne, ale też bardzo potrzebne. Czynna studnia, to było życie. W razie zewnętrznego zagrożenia, woda – to podstawa przetrwania. Wokół dziedzińca istnieje ganek wsparty na krużgankach. Ich sklepienie zbudowano z kryształu. Na ganek można wejść dwoma parami schodów. Te większe – nazywane są profesorskimi.
W Collegium Maius organizowane są różne imprezy kulturalne. M.in. tzw. Studenckie tygodnie sztuki, różnorodne wystawy, promocje publikacji, wieczory ze znanymi autorami, muzykami, twórcami różnych dziedzin. Organizowane są również konkursy, ale nie tylko dla studentów. Także dla dzieci szkół podstawowych. W ramach takich konkursów dzieci poznają miejsca, fakty i legendy związane z Uniwersytetem Jagiellońskim. Potem – w grupach – przygotowują prace konkursowe. Przedstawiają w nich swoją wiedzę, którą zdobyły podczas wycieczek po Collegium Maius.
Tłumy turystów, ale także i mieszkańców na dziedzińcu gromadzi wspaniały zegar, którego atrakcją są nie tylko wygrywane melodie, ale także pochód ruchomych figur, przedstawiających postaci związane z Uniwersytetem. Zegar uruchamiany jest codziennie o 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00.
Słuchaczem Collegium Maius był m.in. Mikołaj Kopernik, oraz Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II)
Adres:
Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ul. Jagiellońska 15, 31-010 Kraków
Telefon: 12 663 13 07
Godziny otwarcia:
poniedziałek 10:00–14:40
wtorek 10:00–17:40
środa 10:00–14:40
czwartek 10:00–17:40
piątek 10:00–14:40
sobota 10:00–14:40
Wejście na dziedziniec Collegium Maius codziennie do zmroku.