Jak karmić psa? Praktyczne wskazówki

20220110215425_download

Uważając swojego pupila za pełnoprawnego członka rodziny, z pewnością chcesz, by otrzymywał jedzenie dopasowane do jego potrzeb i dostarczające wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jednocześnie oznacza to, że domowe posiłki zwykle nie są odpowiednim sposobem na karmienie psa dorosłego, a tym bardziej szczenięcia. Asortyment karm gotowych z kolei jest na tyle szeroki, że nie zawsze wiadomo, który wybór będzie najlepszym. Czym karmić psa? Na co zwrócić uwagę, kupując karmę?

1. Jak karmić psa? Podstawowe wskazówki

2. Przekąski i gryzaki – tak czy nie?

3. Specjalistyczne żywienie psa

Oczywiście, poza względami jakościowymi należy zwracać uwagę także na ilości jedzenia i jego kalorykę. Nadal zbyt częste jest przekarmianie czworonogów lub niepotrzebne podawanie karmy wysokoenergetycznej.

Jak karmić psa? Podstawowe wskazówki

Jak wybrać najlepszą karmę? Kluczową wskazówką jest jej skład. Jeżeli w żywieniu psa chcesz wykorzystywać wyłącznie ten produkt, na jego opakowaniu powinna znaleźć się informacja, że jest to karma pełnoporcjowa. Taki dopisek oznacza, że ilości i proporcje składników odżywczych są w stanie zaspokoić potrzeby zwierzaka i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu.

Kluczowa dla optymalnego żywienia psa jest zawartość białka w psiej diecie. Jego źródło stanowią mięso i podroby – i to właśnie one powinny być podstawowym składnikiem pokarmu, który zamierzasz wykorzystać w karmieniu psa. Dobra mokra karma to przynajmniej 65-70% mięsa, sucha zaś – niewiele mniej. Nie powinien natomiast jeść pies karm, w których najwięcej jest zbóż – to zbędny wypełniacz.

Przekąski i gryzaki – tak czy nie?

Kiedy kupisz mokrą i suchą karmę przeznaczoną do podstawowego karmienia psa, zainteresuj się także kwestią smakołyków i gryzaków. Oczywiście, nie będziesz nimi żywić psa w podstawowym zakresie, jednak przydadzą się z różnych względów. Przysmaki pełnią rolę chociażby nagrody za wykonane polecenie, a gryzaki pomagają utrzymać zęby w czystości, usuwają kamień, a w przypadku szczeniaków – łagodzą ząbkowanie. Warto sięgać po naturalne gryzaki, na przykład oferowane przez Petmex. Są pozbawione polepszaczy, wypełniaczy i sztucznych barwników, dlatego ograniczają ryzyko alergii, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo.

Specjalistyczne żywienie psa

Na rynku znajdziesz także jedzenie dla psa o specjalnych potrzebach. To karmy dla psów z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, zmagających się z dolegliwościami układu pokarmowego lub nerek, zwierzaków starszych lub osłabionych po zabiegach weterynaryjnych. Warto zainwestować w taką żywność i zwrócić uwagę na odpowiednie dawkowanie karmy.

 

Polecamy:
Jak prowadzić kampanie Google Ads w małej lub średniej firmie?