Wózek inwalidzki – historia dopasowywania go do potrzeb użytkownika

wheelchair-2099983_1280

Nic dziwnego, że wózek inwalidzki jest jednym z najpopularniejszych środków ułatwiających poruszanie się, nie tylko jest lekki i łatwy do przechowywania na małej przestrzeni, ale może być sterowany przez użytkownika (ten typ nazywa się samojezdnym) lub może być pchany.

Wózek inwalidzki umożliwia osobom, które mają niewielką lub żadną mobilność, wydostanie się i odkrywanie świata. Dzięki lekkim właściwościom wózka inwalidzkiego można je zabrać do pociągów, samolotów, autobusów i samochodów.

Popularność wózka inwalidzkiego skłoniła nas do zastanowienia się nad historią jednego z najbardziej poprawiających życie wynalazków w zakresie mobilności, jakie kiedykolwiek powstały.

Pierwsze wózki inwalidzkie

Według Hermana L. Kamenetza „najwcześniejszym znanym przedstawieniem pojazdu na kołach w pomieszczeniu może być przedstawienie łóżeczka dziecięcego z kołami przedstawionego na greckim wazonie z VI wieku p.n.e.”

Niezupełnie wózek inwalidzki, ale podobna koncepcja, prawda?

Jeśli przesuniemy się trochę do przodu, do króla Hiszpanii Filipa, który sprawował władzę w latach 1527-1595. Zamówiono mu wózek inwalidzki, ponieważ cierpiał na ciężką dnę moczanową. Krzesło z pewnością zostało wyposażone w luksusową tapicerkę, podłokietniki i podnóżki. Ku przerażeniu jego sług, małe kółka oznaczały, że ktoś musiał być pod ręką, aby go popchnąć.

Pierwszy samobieżny wózek inwalidzki został wynaleziony przez niemieckiego zegarmistrza paraplegii o nazwisku Stephan Farfler. Krzesło zostało zbudowane na trójkołowym podwoziu z korbami ręcznymi przymocowanymi do przedniego koła.

Styl młodego wynalazcy był naśladowany przez następne 250 lat z niewielkimi ulepszeniami dodanymi tu i ówdzie. W latach 1910-1920 nadal ma „ręczne korby” z przodu.

Krzesło do kąpieli

Jak sama nazwa wskazuje, wiktoriańskie krzesło do kąpieli zostało wynalezione w uzdrowisku Bath przez Jamesa Health w 1750 roku. Ogólna koncepcja tego projektu polega na tym, że ma dwa koła połączone osią pod siedzeniem, z małym „obrotowym kołem” z przodu, które je wspiera. Jest przeznaczony do pchania od tyłu i kierowania za pomocą długiego drążka połączonego z przednim kołem.

Krzesło kąpielowe było używane głównie na zewnątrz i do transportu zamożnych pacjentów po rzymskich łaźniach i uzdrowiskach. Te krzesła były tak przydatne, że używali ich podczas wojny secesyjnej do transportu rannych żołnierzy.

Rewolucyjny wózek inwalidzki „X Frame”

Bez wątpienia składany wózek inwalidzki „X frame” był jedną z najważniejszych koncepcji w historii wózka inwalidzkiego. Został on opracowany w latach 30-tych XX wieku przez kilku amerykańskich inżynierów, Harry’ego Jenningsa i Herberta Everesta.

To z kolei doprowadziło do powstania składanego wózka inwalidzkiego Model 8, który został zbudowany w latach 50-tych XX wieku. Model 8 był szeroko stosowany w szpitalach, domach opieki, a także instytucjach prywatnych. Metalowe felgi przymocowane do każdego koła sprawiły, że można było nim manewrować samemu lub popychać.

Sklep medyczny Visamed, właściciel serwisu lozkadlachorych.pl