Tarcza antykryzysowa 4.0. Główne założenia i zmiany

envato-4966947_640

W późny czwartkowy wieczór sejm nie próżnował. Wczoraj podczas posiedzenia uchwalono tzw. Tarczę antykryzysową 4.0. Co przewiduje tarcza? Jakie ma założenia? Czym różnią się one od tych w Tarczy 3.0?

Obecne założenia Tarczy przedłużyły między innymi zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca. Ustawa zakłada przy tym, iż ustawodawca ma pełne prawo do decyzji o dłuższym przyznawaniu zasiłku opiekuńczego a to wszystko w zależności od tego w jaki sposób dana placówka będzie funkcjonować.

A co z naszymi kredytami w bankach? Rząd oszacował, iż przeznaczy w tym celu pół miliarda złotych na ratowanie przedsiębiorców, którym udzielono pożyczki aby zapewnić płynność finansową. O takie dofinansowania możemy starać się do końca bieżącego roku. Jednak warunkiem udzielenia takiej pomocy jest trudna sytuacja finansowa firmy spowodowana koronawirusem.

Rząd planuje także tzw. wakacje kredytowe. Umożliwią one przedsiębiorcom odsunięcie w czasie o 3 miesiące spłaty rat kredytu. Z pomocy tej skorzystają również osoby, które w wyniku pandemii po 13 marca straciły źródło dochodów.

Aktualna pozostaje jednorazowa pożyczka 5 tys. złotych z przeznaczeniem na pokrycie kosztów utrzymania firmy.

Tarcza antykryzysowa 4.0. według założeń ochroni polskie firmy przed przejęciami przez podmioty zagraniczne spoza Unii Europejskiej. Dotyczy to firm, których przychody w naszym kraju przekroczyły 10 mln euro.