Kościół Mariacki w Krakowie

thumbnail1

[W artykule wykorzystano zdjęcie którego autorem jest Jurek Pajor (http://www.pajorama.eu/mariacki/mariacki.html)]

Niezaprzeczalny symbol Krakowa. Miejsce kultu, wspaniałych zabytków, oraz tchnienia wieków. Kościół Mariacki, czyli Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nie jest zwykłym kościołem. To miejsce szczególne. Znajduje się na placu Mariackim 5 w Krakowie. Został oficjalnie otwarty w 1347 roku, czyli 150 lat po ufundowaniu go przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża, na miejscu pierwotnej, drewnianej świątyni.

Wkrótce po tym został spalony podczas najazdu Tatarów. Pod koniec XIII wieku rozpoczęto budowę, która zakończyła się – dzięki fundacji Mikołaja Wierzynka – powodzeniem. Kościół Mariacki – tak jak i inne budowle Krakowa – podlegał zmianom przez wieki. Pod koniec pierwszej połowy XV wieku, (prawdopodobnie w 1442 roku) w Krakowie, miało miejsce silne trzęsienie ziemi w wyniku którego runęło sklepienie świątyni. Więc nie tylko ludzie niszczyli historyczne budowle. Także sama natura naszej planety żywiołów „maczała w tym swoje paluszki”.

Kraków leży od wieków na Eurazjatyckiej płycie tektonicznej i wcale nie na jej krańcu. Do miejsca, gdzie mogłoby dojść do tarcia płyt o swoje krańce, jest bardzo daleko. Dlatego trzęsienie ziemi w naszym rejonie jest raczej niemożliwe. Chyba, że chodzi o dziury kopalne. W tamtym czasie nie było w tym rejonie kopalni, więc i to trzęsienie ziemi jest bardzo dziwne. Jednak do niego doszło i sklepienie świątyni runęło. Ludzie – jak mrówki – pozbierali się i zbudowali swoją świątynię na nowo. Tym razem Kościół Mariacki przetrwał. Dziś możemy podziwiać jego wspaniałości, oraz zawarte w nim niezaprzeczalne dzieła stuleci.

Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny

Czyli, popularny Ołtarz Wita Stwosza, który przybył do Krakowa z Norymbergi, aby podjąć się stworzenia tego dzieła. Nie ma takiego drugiego na całym świecie. W czasie różnych działań wojennych, najeźdźcy zawsze ostrzyli sobie zęby na to dzieło sztuki. Jednak jest ono przypisane do Krakowa i tylko tutaj można je oglądać. To prawdziwy cud, że przetrwało wojenne nawały, oraz zapędy obcych dyktatorów. Ołtarz posiada około 200 rzeź z litego drzewa lipowego, gdzie wykorzystywane były tylko lipy mające 500 lat. Dlatego wielu powtarza, że sam ołtarz ma tysiąc lat, choć powstał w 1477 – 1489 roku. Ołtarz otwierany jest codziennie o 11.50.

Kościół

Kościół Mariacki, to dwie – różnej wielkości wieże. Większa – zwana wieżą hejnałową ma 82 metry, a mniejsza 69 metrów. Kościół Mariacki oprócz podstawowych pomieszczeń, jak kruchta, zakrystia itp. Posiada także skarbiec, zbudowany w XVI wieku. Znajdują się tam bogato zdobione naczynia liturgiczne, oraz kolekcja szat liturgicznych.

Zwiedzanie

Zwiedzanie wieży mariackiej. Od 1 kwietnia do 31 października (z wyjątkiem świąt kościelnych) 9:10-17:30 (co 30 minut) Przerwa 11:30-13:10 W niedziele 13:10-17:30 (co 30 minut). Wejścia na wieżę są limitowane. Można ją zwiedzać w tygodniu oprócz poniedziałku.

Kasa biletowa

Plac Mariacki 7
9:00-17:30

Bilety:

normalny: 15 zł
ulgowy (7-18 lat): 10 zł

Trzeba jednak wiedzieć, że dzieci poniżej 7 roku życia, nie są wpuszczane na wieżę, z powodów bezpieczeństwa. Dlatego warto – chcąc jednak wejść na wieżę – pomyśleć o opiece nad dzieckiem na czas naszego zwiedzania.