Jak zorganizować idealny taras?

liege-883094-1280_800x600

Urocze i praktyczne tarasy czy werandy – wiele osób marzy o takich miejscach w swoich domach i domkach działkowych. Ich posiadanie jest fantastyczną sprawą dla osób, które kochają kontakt z naturą i odpoczynek w jej otoczeniu. Nic tak nie odpręża, jak słodki relaks z książką w ręku, czy miła rozmowa z bliskimi na tarasie. Jednak, aby tak się stało, trzeba wykazać się sporą kreatywnością i zmysłem aranżacyjnym, aby zagospodarować tę przestrzeń estetycznie i funkcjonalnie.

Podłoga

Każdy taras powinien być wyłożony materiałem odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Płytki muszą być mrozoodporne, antypoślizgowe i twarde, najlepiej wykonane z ceramiki, gresu lub terakoty. Ładnie zaprezentują się także płyty kamienne lub kostka klinkierowa. Natomiast jeśli zdecydujesz się na drewno, wtedy trzeba wybrać odpowiedni, trwały gatunek, również odporny na działanie czynników atmosferycznych. Z rodzimych gatunków jedne z najtrwalszych to modrzew i dąb. Niektóre z nich wymagają natomiast impregnacji, jak modrzew, dąb czy akacja. Często stosowane są modne ostatnio gatunki egzotyczne (np. massarantuba czy jatoba), bardziej odporne na uszkodzenia, dzięki dużej zawartości garbników i naturalnego oleju. Drewniane podłogi robią przytulne i ciepłe wrażenie. Mniej się nagrzewają niż płytki czy kamienne posadzki.

Zadaszenie

Daszek nad tarasem to priorytetowa sprawa. Ochroni przed słońcem w upalne dni oraz opadami atmosferycznymi. Możesz wykonać go samodzielnie lub zamówić gotowe. Firm oferujących tego typu zadaszenie jest ogrom, ważne, aby wybrać dobrą i sprawdzoną markę. Zawsze patrz na asortyment sklepu – powinien być bogaty, tak jak choćby tu metal-gum.com. Dokładnie zapoznaj się też z opisem marki.

Jeśli lubisz wykończenia ekologiczne i naturalne, wybierz daszek drewniany, natomiast do domu w stylu klasycznym odpowiednia może być np. blachodachówka. Możliwości jest wiele, wystarczy poszukać i dopasować odpowiedni rodzaj zadaszenia, zgodny z ogólnym stylem domku.

Meble

Przede wszystkim ładne, lekkie meble, które pomogą dobrze spędzić czas na świeżym powietrzu. Mogą to być popularne plecionki z wikliny, bambusa lub rattanu, czy też drewniane lub plastikowe. Często werandy zdobią meble o wybarwieniu białym, ozdobione miękkimi poduchami, idealnymi do dłuższego siedzenia. Niezbędny jest stolik kawowy, np. z oryginalnym przeszkleniem.

Wiele osób decyduje się na stworzenie małego kącika jadalnianego, co ma swój wyjątkowy urok oraz sprawia, że przestrzeń mieszkalna zostaje powiększona. Jeśli miejsca jest pod dostatkiem, możesz postawić na tarasie huśtawkę z daszkiem i leżak lub kilka rozkładanych krzesełek.

Stwórz klimat

Na tarasie przydadzą się też stylowe zasłony czy rozkładane markizy. Są one potrzebne nie tylko do stworzenia odpowiedniego nastroju, ale też chronią przed słońcem. Dzięki nim można zaaranżować cichy kącik, osłonięty przed ciekawskimi spojrzeniami. Jeśli taras jest usytuowany tuż za domem, obsadź go skalniakami i inną roślinnością. Oczywiście nie powinno też zabraknąć kwiatów na samym tarasie. Warto jednak zachować umiar, chyba, że chcesz zaaranżować klimat typowo rustykalny i vintage.