Jak zapobiec odleżynom? Porady dla osób

healing-4054923_960_720

Odleżyny częściej występują u pacjentów przykutych do łóżka. Odleżyny, pojawiają się, gdy występuje zbyt duży nacisk na skórę. Rany te nie tylko powodują ból i dyskomfort, ale mogą prowadzić do infekcji, takich jak zapalenie opon mózgowych, zapalenie tkanki łącznej i zapalenie wsierdzia. Łopatki, kość ogonowa, łokcie, pięty i biodra to najczęstsze miejsca występowania odleżyn, ponieważ te obszary zawierają mało mięśni i tłuszczu.

Gdy organizm nie wykonuje żadnego ruchu, może utrudnić odpowiedni przepływ krwi do skóry, pozbawiając ją składników odżywczych i tlenu. Jeśli obecnie odpoczywasz w łóżku, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zapobiec odleżynom.

Często zmieniaj pozycje

Kiedy często zmieniasz pozycję, nacisk na skórę będzie mniejszy, co zmniejsza ryzyko wystąpienia odleżyn. Dobrym pomysłem jest zmiana pozycji ciała przynajmniej co kilka godzin. Na przykład, jeśli przez jakiś czas leżałeś na plecach, odwróć się na bok. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie zmienić stanowiska, poproś o pomoc członka rodziny lub opiekuna.

Utrzymuj skórę czystą i suchą

Im czystsza i bardziej sucha jest Twoja skóra, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia odleżyn. Zanurz ściereczkę w wiadrze z ciepłą wodą i łagodnym mydłem i umyj nią skórę. Prawdopodobnie będziesz potrzebować innej osoby, która pomoże Ci wyczyścić trudno dostępne miejsca. Następnie osusz skórę ręcznikiem. Zbyt mocne pocieranie może prowadzić do podrażnienia skóry.

Użyj poduszek

Innym skutecznym sposobem zapobiegania odleżynom jest umieszczenie poduszek między częściami ciała, które uciskają się na siebie. Zaleca się umieszczenie poduszki pod kością ogonową, ramionami, piętami i łokciami. Jeśli leżysz na boku, lepiej aby poduszki do siedzenia znalazły się między kolanami a kostkami. Poduszek wysokiej jakości szukaj u liderów w dostarczaniu pacjentom specjalistycznego sprzętu do leczenia ran, zarówno do domów, jak i placówek opieki długoterminowej. Znajdziesz ich spory wybór zarówno w sieci internetowej, jak i w stacjonarnych sklepach.

Ćwiczenia

Kiedy nie możesz nawet wstać z łóżka, pomysł ćwiczeń wydaje się zniechęcający. Jednak wykonywanie kilku zakresów ćwiczeń ruchowych w łóżku może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia odleżyn. Na przykład możesz zacząć od podnoszenia ramienia. Po prostu podnieś rękę tak wysoko, jak tylko możesz i przytrzymaj ją przez 10 sekund. Powtórz ćwiczenie na drugim ramieniu.

Odleżyny – co jeszcze warto wiedzieć?

Odleżyny są powszechne u osób o ograniczonej sprawności ruchowej lub mających problemy z krążeniem, takich jak cukrzyca. Te rany są spowodowane naciskiem i tarciem ciężaru o określoną część ciała. Rany mogą być również spowodowane nadciśnieniem, które zmniejsza zdolność organizmu do prawidłowego krążenia krwi do tej części ciała.

Jak leczyć odleżyny?

Odleżyny często leczy się na podstawie ich lokalizacji i rozległości – wielkości i głębokości rany. Jednak, podczas gdy niektóre opcje są nieco mniej zaawansowane technologicznie, wiele zabiegów wykorzystuje nowoczesną technologię. Warto się również z tym tematem zapoznać!