Jak wymienić wkładkę w drzwiach?

montaz-wymiana-zamkow-krakow-768x576

Kupując nowe drzwi czy elementy zabezpieczające naszą własność przed kradzieżami i włamaniami często nie jesteśmy w pełni świadomi, że ich okres przydatności nie jest nieograniczony. Zamki do drzwi są poddawane codziennemu użytkowaniu, co naturalnie wpływa na ich żywotność i skuteczność. Czasem jednak tracą swoje pierwotne właściwości w wyniku usterek czy uszkodzeń spowodowanych przy okazji próby ich sforsowania bez klucza. W takich sytuacjach logika podpowiada nam, że nie obejdzie się bez wymiany zamka w drzwiach. Czasem jednak wystarczy wymiana samej wkładki do drzwi, co można zrobić samodzielnie.

Wymiana zamka w drzwiach – kiedy potrzebna?

Niesprawny zamek w drzwiach może przysparzać jego właściciela nie tylko o zszargane nerwy, ale i o straty materialne, których pokrycie czasem nie obejmuje ubezpieczenie. Dlatego po zauważeniu pierwszych niepokojących oznak usterki zamka czy jego ograniczonego działania warto zastanowić się nad jego wymianą. Zacinanie się zamka, trudności z włożeniem do niego klucza czy niedomykanie się drzwi to tylko niektóre sytuacje, w których wymiana wkładki do zamków może okazać się nieunikniona. Co więcej, dobry ślusarzz Krakowa czy okolic zaleci również wymianę zamka lub wkładki w momencie zgubienia klucza czy prób otwarcia zamka bez klucza przez włamywaczy.

Samodzielna wymiana wkładki w drzwiach

Wymiana samej wkładki w drzwiach wejściowych nie jest tak skomplikowaną czynnością, na jaką na początku wygląda. Nie trzeba dysponować specjalistycznym sprzętem ślusarskim, aby bez problemu dokonać demontażu starej wkładki i montażu nowej. W rzeczywistości wystarczy jedynie posiadać śrubokręt zgodny z rodzajem śrub mocujących zamek w drzwiach. Jednak przed wymianą wkładki w drzwiach należy dokładnie dobrać nowy model, najlepiej zgodny lub maksymalnie zbliżony parametrami technicznymi do poprzedniego. Ślusarze polecają zabranie ze sobą starej wkładki do specjalistycznego sklepu w celu dopasowania nowego produktu. Jeśli to nie jest możliwe – warto dokonać bardzo dokładnych pomiarów i według nich dopasować nową wkładkę.

Wymiana wkładki w drzwiach krok po kroku

producent tworzyw konstrukcyjnychCały proces nie jest czasochłonny – kilkanaście minut to średni czas, jaki należy poświęcić na wymianę wkładki w drzwiach, nawet jeśli nie mamy zbyt wielkiego doświadczenia. Wymianę należy rozpocząć od zdemontowania starej wkładki. Najpierw należy odkręcić szyld, a następnie śrubkę przytrzymującą wkładkę w otworze drzwiowym. Później przyda nam się klucz, który trzeba włożyć do zamka i delikatnie przekręcać w obie strony tak, aby trzpień wkładki znajdował się z nią w jednej osi. Pozostaje tylko delikatnie wysunąć starą wkładkę i włożyć nową. Tutaj również należy włożyć klucz do zamka, aby odpowiednio ustawić trzpień. Do ukończenia wymiany wkładki brakuje jedynie przymocowania śrub i szyldu, z czym nie powinno być większego problemu.

Wymiana wkładki w drzwiach – usługi ślusarskie

Pomimo niewygórowanego poziomu trudności wymiany wkładki w zamku, wiele osób wciąż korzysta z usług Pogotowia Zamkowego Kraków https://www.pogotowie-zamkowe-krakow-24h.pl/montaz-wymiana-zamkow-krakow-24h/, które jest gwarancją profesjonalnych usług ślusarskich o każdej porze dnia i nocy. Pogotowie ślusarskie posiada niezwykle rozbudowaną ofertę, dlatego przy jego fachowej pomocy nie tylko dokonamy wymiany wkładki w drzwiach, ale również awaryjnego otwierania samochodu czy awaryjnego otwierania drzwi, kiedy zajdzie potrzeba otwierania zamków bez klucza, który został zagubiony czy zatrzaśnięty w mieszkaniu.