Wycena firmy w Krakowie – gdzie szukać specjalisty?

business-3563101_640

Aby profesjonalnie wycenić firmę, trzeba mieć przede wszystkim wiedzę, doświadczenie oraz sporo umiejętności. Właściciel firmy niekoniecznie nadaje się do takiego działania. Najczęściej nie jest bowiem w stanie obiektywnie spojrzeć na swoją firmę. Będzie, nawet zupełnie nieświadomie, dążył do tego, aby firma była wyceniona jak najwyżej. Warto więc w kwestii wyceny zgłosić się do niezależnego doradcy biznesowego, który bez problemu podejmie się wyceny zgodnej ze stanem faktycznym.

Właściciele krakowskich firm często korzystają z usług ich wyceny. Wbrew pozorom, wycena firmy nie dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy firma kiepsko prosperuje i właściciel zastanawia się nad jej zamknięciem. Wartość firmy warto znać także wtedy, gdy przystępujemy do negocjacji z kontrahentami i partnerami biznesowymi, gdy potrzebujemy dodatkowego finansowania, szukamy inwestora czy też planujemy debiut na giełdzie. Im lepsza i dokładniejsza wycena, tym większe szanse na to, że świetnie się przyda w naszych długoterminowych firmowych planach.

Jak właściwie wycenić firmę?

Wycena firmy nie jest prostym zadaniem, dlatego też wymaga działania fachowca. Przede wszystkim, warto pamiętać, że wiele jest różnych metod i form wyceny, które są dobierane indywidualnie w zależności od wielu czynników. Ważna jest branża, w jakiej działa firma, rynek zbytu, a także doświadczenie na rynku. Wieloletnie przedsiębiorstwo zdecydowanie wymaga bardziej dokładnej i wszechstronnej wyceny niż nowo powstała firma, która jeszcze nie zdążyła wygenerować wiele dochodów ani nie posiada znacznej ilości środków trwałych. Co ciekawe, można wycenę firmy przeprowadzić kilkoma metodami naraz. Wtedy okazuje się, że wychodzą nam całkiem różne wyniki w zależności od metody. Dobry doradca biznesowy i analityk powinien jednak zdecydować, która wycena będzie najbardziej słuszna i najlepiej odzwierciedla stan faktyczny.

Gdzie szukać sprawdzonych doradców biznesowych?

Wycena przedsiębiorstwa czy też inne kwestie związane z firmowymi finansami powinny trafiać w profesjonalne ręce. Jeśli chcemy rzetelnie wycenić firmę, trzeba korzystać z usług doświadczonych specjalistów, którzy mają wiedzę, umiejętności, a także pewną markę i renomę. Najlepiej jest korzystać z usług takich doradców, którzy cieszą się wyłącznie pozytywnymi opiniami wśród osób, które już korzystały z ich usług. Bez względu na to, czy interesuje nas wycena spółki, finanse dla firm czy poszukiwanie inwestora, zawsze warto korzystać z najlepszych usług doradczych. W tej kwestii zdecydowanie nie należy kierować się wyłącznie kosztami takich usług. Najczęściej tanie firmy działają od krótkiego czasu lub zatrudniają osoby nie do końca doświadczone w tematyce biznesu i finansów. Lepiej jest zapłacić więcej, ale za to mieć pewność, że firmowe finanse oraz wiele ważnych decyzji jest w sprawdzonych i doświadczonych rękach.

Polecamy:
Jak zorganizować przeprowadzkę z firmą Lider Przeprowadzki