Uważaj na smog w Krakowie

air-pollution-chimney-clouds-459728 (1)

Smog w dużych miastach jest coraz bardziej odczuwalny i dotkliwy w skutkach. Największe zagrożenie jest w największych skupiskach miejskich, w których codziennie na ulicach są tysiące samochodów, a zakłady produkcyjne emitują w atmosferę coraz więcej szkodliwych substancji. Walka ze smogiem powinna być przede wszystkim kompleksowa. Choć nie da się uniknąć wszelkich emiterów tworzących smog, można nieco zmniejszyć emisję spalin i innych szkodliwych gazów.

Jeśli chodzi o smog w Polsce, najbardziej kojarzonym z nim miastem jest zdecydowanie Kraków. Problem ze smogiem pojawia się przede wszystkim w sezonie zimowym, w którym poza samochodami emitującymi spaliny pojawiają się spaliny wynikające z ogrzewania domów, mieszkań, budynków biurowych czy użyteczności publicznej. Smog to w rzeczywistości wszystkie szkodliwe spaliny, które tworzą gęstą chmurę unoszącą się nad miastem. Sprzyja mu także bezwietrzna pogoda, która powoduje, że chmura smogowa jest stabilna i nie ma co jej rozwiać.

Jak uchronić się przed smogiem?

W ciągu ostatnich lat, gdy problem ze smogiem stał się coraz bardziej poważny, smog w Krakowie oraz w innych miastach zaczął być regularnie badany. Poziom smogu, ilość szkodliwych substancji jest nieustannie kontrolowana, co sprawia, że mieszkańcy Krakowa doskonale wiedzą, kiedy powietrze jest w miarę przyjazne, a kiedy lepiej nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne. Dla ochrony przed smogiem można również wykorzystać maski antysmogowe, które przydają się, gdy musimy poruszać się poza domem. Chronią one nasze drogi oddechowe przed dostawaniem się szkodliwych gazów. Maski antysmogowe można obecnie bez problemu kupić praktycznie w każdej aptece. Ich noszenie nie jest obecnie niczym dziwnym czy wzbudzającym zainteresowane spojrzenia – -osoby, które noszą maski antysmogowe w Krakowie i innych większych miastach w rzeczywistości dbają o swoje zdrowie i płuca.

Największe zagrożenie dla dzieci i osób starszych

Smog jest szczególnie szkodliwy dla dzieci oraz dla osób starszych, których układ oddechowy nie jest już tak sprawny i wydajny. Problem mają również osoby chorujące na schorzenia dróg oddechowych, między innymi astmatycy oraz osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Takie osoby powinny jak najbardziej ograniczyć wychodzenie z domu w tych sytuacjach, gdy ośrodki monitorujące poziom smogu ostrzegają przed jego zbyt dużym stężeniem. Problemu smogu nie da się wyeliminować i wydaje się, że z biegiem czasu nieustannie on narasta. Możemy jedynie na kilka sposobów zadbać o to, aby jak najmniej wdychać szkodliwe, zanieczyszczone powietrze. Wdychanie smogu może nie powodować żadnych dolegliwości w czasie rzeczywistym, jednak regularne oddychanie smogowym powietrzem przez długie miesiące czy lata z pewnością nie pozostanie obojętne dla naszego zdrowia. Im szybciej zaczniemy dbać o nasze płuca, tym większe prawdopodobieństwo, że przez długi czas nie będziemy mieć z nimi większych problemów.

Polecamy:
Esperal Kraków – wszywka jako jeden ze sposobów na leczenie alkoholizmu