Esperal Kraków – wszywka jako jeden ze sposobów na leczenie alkoholizmu

Doctor holding some medication or vaccine

Coraz częściej słyszymy o takim leku jak disulfiram. Niewiele jednak wiemy o tym, czym tak naprawdę jest, w jaki sposób działa oraz na jak długo może pomóc osobom z uzależnieniem. Leczenie alkoholizmu jest procesem wymagającym poświęcenia, czasu oraz dobrej woli pacjenta. Powinniśmy też wiedzieć, że esperal nie jest lekiem na chorobę alkoholową, tylko środkiem wspomagającym. Najlepiej się sprawdza w połączeniu z terapią alkoholową. Nieprzypadkowo jednak zaszycie alkoholowe cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, pragnących wyleczyć się z alkoholizmu. Jak więc powinniśmy się przygotować do takiego zabiegu?

W jaki sposób działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa znana jest od lat, jako lekarstwo wspierające proces leczenia choroby alkoholowej. Mechanizm działania esperalu polega na wprowadzeniu do organizmu czynnej substancji o nazwie disulfiram, która blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, biorący udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W wyniku zaburzenia metabolizmu płynu etylowego w organizmie gromadzi się aldehyd octowy. Prowadzi to do pojawienia się skutków ubocznych.

Esperal podaje się na kilka sposobów:

  • podskórnie implantując (Disulfiram),
  • w formie doustnej tabletki (Anticol).

 

Implantacja wszywki alkoholowej to zabieg chirurgiczny, do którego przeprowadzenia potrzebny jest lekarz specjalista. Wszywane tabletki antyalkoholowe dostępne są w wielu aptekach na receptę. Niestety, w ostatnim czasie Anticol (lek przyjmowany doustnie) jest ciężko dostępny na terenie całej Polski. Ze względu na ten oczywisty fakt, pacjenci po konsultacji z lekarzem decydują się na zabieg zaszycia tabletki. Działanie esperalu, zaimplantowanego domięśniowo trwa od 8 do 12 miesięcy. Aby zachować trzeźwość, rok po zabiegu można ponownie wszywać lek.

Najczęściej występujące skutki uboczne po spożyciu alkoholu

Dolegliwości, pojawiające się po spożyciu alkoholu mogą być różne, w zależności od organizmu każdej osoby oraz dawki spożytego alkoholu.

Najczęściej występujące objawy zatrucia alkoholowego to:

  • bóle brzucha oraz zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • kołatanie serca,
  • mocne zaczerwienienie twarzy,
  • duszności,
  • nadmierne pocenie się,
  • nasilony lęk.

 

Skutki uboczne mogą się pojawić wtedy, gdy alkoholik w trakcie leczenia wszywką spożyje nawet niewielką ilość alkoholu. Każdy nałogowiec powinien też unikać produktów, które zawierają płyn etylowy w swoim składzie, np. płynów do płukania gardła, maści oraz kremów, ciast i cukierków z alkoholem, a nawet piwa bezalkoholowego.

Picie alkoholu, mimo wszywki ma bardzo negatywny wpływ na obecne i przyszłe zdrowie pacjenta. Przy spożyciu dużej ilości alkoholu może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet pęknięcia trzustki.

Portrait Of Nurse And Doctor In Hospital

Jak przygotować się do wszycia esperalu w Krakowie?

Zachowanie abstynencji przez co najmniej 24, a najlepiej 48 godzin to obowiązek każdego pacjenta przed implantacją. Lekarz w trakcie konsultacji wykonuje test alkomatem. Jeżeli się okaże, że osoba uzależniona jest pod wpływem alkoholu, zabieg nie będzie mógł się odbyć w tym dniu. Gdy alkoholik przez dłuższy czas przebywa w ciągu alkoholowym i nie ma możliwości przygotować się do zabiegu w ten sposób, zalecane jest przeprowadzenie detoksykacji. Detoks alkoholowy to nie tylko sposób na odtrucie, lecz również całkowite oczyszczanie organizmu. W ten sposób pacjent przygotowuje się także do zabiegu wszywki. Jeżeli alkoholik przyjmuje leki rozrzedzające krew, powinien odstawić je kilka godzin przed zabiegiem, aby uniknąć mocnego krwawienia.

Sprawdź dobry ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie: https://www.esperal.edu.pl/krakow/

Przebieg zaszycia alkoholowego esperalem – Kraków

Implantacja esperalu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest to szybki oraz bezbolesny zabieg. Lekarz przeprowadza wstępny wywiad z pacjentem, poznając historię przebytych schorzeń oraz przedstawia dostępne możliwości leczenia. Alkoholik koniecznie powinien poinformować lekarza o chorobach przewlekłych oraz lekach, które bierze na stałe.

Po uzyskaniu zgody pacjenta na przeprowadzenie zabiegu chirurg rozpoczyna zabieg: 

  • Chirurg podaje znieczulenie miejscowe.
  • Lekarz wykonuje nacięcie o długości maksymalnie 2 cm nad pośladkiem oraz implantuje tabletki.
  • Specjalista zszywa ranę, zakładając szwy oraz opatrunek.

 

Po zabiegu lekarz udziela informacji o tym, jak należy dbać o ranę oraz wydaje zaświadczenie o wykonanej implantacji wszywki. Szwy zdejmowane są po ok. 14 dniach. Działanie leku jest natychmiastowe, co oznacza zakaz picia.

Gdzie wykonać zabieg wszycia esperalu w Krakowie?

Wszyć lek esperal w Krakowie można w profesjonalnym gabinecie lekarskim, domu pacjenta, jeśli lekarz wyrazi zgodę, czy też przychodni zajmującej się leczeniem choroby alkoholowej. Wizyta w klinice trwa około 30 minut. W tym czasie lekarz dobiera stężenie leku do każdego pacjenta oraz przeprowadza zabieg implantacji wszywki. Udając się do profesjonalnego centrum medycznego, osoba uzależniona może liczyć na całkowitą dyskrecję w sprawie leczenia alkoholizmu. W przypadku jakichkolwiek niepokojących dolegliwości należy niezwłocznie poinformować o tym placówkę, w której odbyła się implantacja.

Artykuł przygotowany przy współpracy z lekarzem Krzysztofem Wachowskim.