Szukasz plecaka wspinaczkowego? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę!

plecakwspinaczkowye-horyzont

Wybierając się w góry, trzeba mieć pewność, co do zabieranego ze sobą sprzętu. Nieraz jest to nie tylko kwestia wygody, lecz także zdrowia i bezpieczeństwa. Tym bardziej, jeśli interesuje nas wspinaczka. Przyjrzyjmy się, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze plecaka nadającego się do takich wypraw – poznaj istotne cechy plecaków wspinaczkowych.

Sprzętowy zawrót głowy

Plecak gwarantuje nam wygodę i komfort przemieszczania się. Nie musimy mieć w tym czasie zajętych rąk, a niezbędne nam rzeczy możemy mieć zawsze ze sobą. Oczywiście są plecaki mniejsze i większe. Plecaki mające wiele dodatkowych opcji lub takie, które skierowane są do ludzi uprawiających konkretne sporty. Przy wyborze modelu dopasowanego do naszych potrzeb istotne są również takie parametry, jak waga, pojemność, ilość i rozmieszczenie kieszeni czy też dodatkowe pasy.

Jeśli jednak zależy nam na jak najlepszym zharmonizowaniu ze sprzętem, przyjrzyjmy się bliżej wymienionym tu elementom. Jest to szczególnie ważne w tak wymagającej dziedzinie, jaką jest wspinaczka.

Istotne cechy plecaków wspinaczkowych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Waga – lekkość plecaka jest niezwykle ważna, stąd też warto sprawdzać, ile gram waży dany model. Co ważne, wiele z nich ma opcję zmniejszania wagi poprzez możliwość usunięcia stelaży, odpinane komory czy też zdejmowane pasy. Jeśli zaś chodzi o pojemność, większość plecaków wspinaczkowych waha się w przedziale 35-60l.
  • Kształt – po czym poznamy, że to plecak przeznaczony właśnie do wspinaczki? Jest wąski, nie posiada zbyt wielu zewnętrznych dodatków ani bocznych kieszeni. Jest to istotne w przypadku, gdybyśmy mieli przejść np. przez wąską szczelinę. Tego typu kształt pozwala także odpowiednio rozłożyć ciężar, co ogranicza ewentualne zachwiania na boki.

Warto zwrócić uwagę także na dolny fragment plecaka, którego ścięcie pozwala na lepsze ułożenie w momencie, kiedy zamontowana jest uprząż. Górna część nie powinna zaś ograniczać nam ruchów głowy, stąd też nie powinna być ani zbyt wysoka, ani za szeroka.

  • Materiał – pogoda w górach zmienia się nieraz z minuty na minutę, stąd też tworzywo, z jakiego wykonany jest plecak wspinaczkowy, musi być nieprzemakalne. Dodatkowo uszczelnione powinny być też szwy oraz wodoodporne zamki. Warto zwrócić przy tym uwagę, jakimi uchwytami zakończone są owe zamki. Najlepiej by były większe i jaskrawego koloru. Pozwoli to z łatwością otworzyć je nawet w momencie, gdy mamy na dłoniach rękawiczki.

Co istotne, materiał musi być niezwykle wytrzymały i odporny na wszelkie uszkodzenia czy przetarcia. Przykłady takich materiałów? Hicor Pu lub Deuter Micropic Nylon. Wytrzymałość klamr zapewni zaś tworzywo Duraflex, które jest odporne nawet na najwyższe temperatury.

  • Budowa, tj. kieszenie, pętle etc. – pomimo, że ich ilość jest w plecakach wspinaczkowych ograniczona, to najważniejsze z tego typu dodatków są nam bardzo potrzebne. Część modeli wyposażona jest w specjalne kieszenie, np. na kask. Dodatkowe pętle umieszczane są zaś np. na pasie biodrowym (ich materiał także musi być wytrzymały). Co ważne, plecaki wspinaczkowe mają również dodatkowe zaczepy do montowania kijów trekkingowych, czekana czy też maty oraz troki, które pozwalają w komfortowy sposób zapakować linę.
  • System nośny – jest to jeden z podstawowych elementów, na który trzeba zwrócić uwagę. Musi być solidnie skonstruowany i wykonany z oddychających materiałów – profilowana pianka, przewiewna siateczka. Niezwykle ważny w tym systemie jest pas biodrowy, który to pozwala prawidłowo ustawić całe obciążenie. Szelki powinny być przy tym dosyć szerokie, co jest istotne z punktu widzenia komfortu ramion.

Oczywiście elementów, na które warto zwrócić uwagę jest więcej, np. jak zbudowane są szpejarki. Wszystko to zależy jednak od naszych indywidualnych potrzeb, rodzaju uprawianej wspinaczki czy też pory roku naszej podróży. Pamiętajmy, że zarówno dla komfortu, jak i bezpieczeństwa, to plecak powinien być dopasowany do ciebie, a nie ty do plecaka. Postaw więc na sprawdzone i solidne marki, które wiedzą, co oznacza profesjonalizm.

Duży wybór plecaków wspinaczkowych znajdziesz na stronie e-Horyzont – znajdź model odpowiedni dla siebie!

Zobacz również prezent jakim jest wspinaczka ściankowa dla dwóch osób w Krakowie. Więcej informacji na stronie https://prezentmarzen.com/poznaj-wspinaczke-dla-dwojga-krakow-2/