Szlakiem Wisły: Warszawa Zwiedzanie – na prawy brzeg Wisły!

warszawa-zwiedzanie-8-1

Dawna i obecna stolica Polski to miasto o zupełnie odmiennym charakterze. To co je łączy, to fakt, że oba można odkrywać latami! Zapraszamy na zwiedzanie warszawskiej Pragi – dzielnicy przez lata zaniedbanej, niedocenianej przez turystów, a przez mieszkańców innych części Warszawy uważanej za niebezpieczną. Dziś na nowo odkrywa się jej piękno i wyjątkową historię. Spacer po Pradze to wyjątkowa okazja, aby uruchomić wyobraźnię i przenieść się na chwilę do przedwojennej stolicy. Przewodnicy z Warszawa Zwiedzanie prezentują kilka miejsc, które podczas przechadzki koniecznie trzeba odwiedzić!

Praga w Warszawie?

Aż do 1791 roku i uchwały Sejmu Czteroletniego likwidującej jurydyki Praga była odrębnym miastem. Własnego burmistrza miała zresztą aż do lat 30-tych XIX stulecia. Osada po raz pierwszy pojawia się w źródłach w XV wieku, a prawa miejskie nadał jej król Władysław IV 200 lat później. Zastanawiacie się Państwo, skąd wzięła się jej osobliwa nazwa i czy ma coś wspólnego z Czechami? Absolutnie nie! Jej źródłosłów jest staropolski – pochodzi od czasownika „prażyć” i wiąże się prawdopodobnie z założeniem osady w miejscu wypalonego lasu.

Jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w dziejach Pragi była rzeź jej mieszkańców dokonana przez wojska rosyjskiego generała Aleksandra Suworowa podczas tłumienia powstania kościuszkowskiego. Zginęło wówczas około 20 tys. cywilów. Wydarzenia te odbiły się bardzo szerokim echem w Europie.

W czasie II wojny światowej los Pragi był łagodniejszy niż innych dzielnic Warszawy. Straciła ok. 1/4 zabudowy (przede wszystkim przemysłowej). To tu na wykrwawienie się powstania warszawskiego czekała pozostająca na prawym brzegu Wisły Armia Czerwona.

Co można zwiedzić w Warszawie na wschód od Wisły?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, na Pradze przetrwały całe obszerne partie zabudowy z XIX i XX wieku. Już przed wojną dzielnica miała typowo robotniczy charakter. W okresie PRL i na przełomie XX i XXI stulecia miała opinię miejsca zaniedbanego socjalnie. W przeciągu ostatnich lat dostrzeżono jej urok i wartość historyczną zachowanych na Pradze obiektów. Jako pierwsi docenili Pragę artyści, działacze społeczni, drobni usługodawcy. Dziś wiele miejsc w tej dzielnicy zyskuje zupełnie nowe życie.

Wśród najciekawszych obiektów historycznych znajdują się dwie budowle sakralne – wzniesiona w okresie rozbiorów dla społeczności rosyjskiej Cerkiew św. Marii Magdaleny oraz Bazylika Katedralna śś. Floriana i Michała Archanioła wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku i ze względu na stylistyczne nawiązania do gotyku nadwiślańskiego uważana wówczas za kanoniczny przykład typowo polskiej architektury sakralnej.

Jakimi ulicami Pragi warto się przespacerować? Zdecydowanie polecamy Brzeską, Ząbkowską i Targową. Co mogą Państwo zobaczyć w okolicy poza przedwojennymi kamienicami o wyjątkowych, magicznych podwórkach, klatkach schodowych, balkonach? Na Brzeskiej warto zwrócić uwagę na widoczne na murach jednego z domów ślady po kulach – pamiątkę walk, które podczas powstania warszawskiego stoczono o pobliski budynek centrali telefonicznej. Ząbkowska uważana jest za jedną z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych ulic dzielnicy. Koniecznie powinni Państwo poznać historię żydowskiej Pragi – zwłaszcza dzieje Szmula Zbytkowera, kupca, polityka, właściciela folwarku Bojnówek i fundatora praskiej synagogi, który ocalił  wielu mieszkańców dzielnicy podczas rzezi Suworowa. Warto również dowiedzieć się więcej o synagogach funkcjonujących w kamienicach przy Targowej 64 i Ząbkowskiej 11 (Synagoga Icchaka Hersza Jahrmana). Koniecznie zajrzyjcie również na słynny Bazar Różyckiego!

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się ostatnio również zwiedzanie stadionu PGE Narodowego. Tak, można go zwiedzić z przewodnikiem! Z jednej strony jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce, z drugiej podczas wycieczki, wciąż można zobaczyć relikty Stadionu Dziesięciolecia i poznać jego historię.

Warszawa Zwiedzanie – przechadzka z przewodnikiem

Na spacer po starej Pradze warto wybrać się z przewodnikiem. Zachęcamy do odwiedzin na portalu Warszawa Zwiedzanie. Tworzą go licencjonowani przewodnicy, pasjonaci historii Warszawy. Dzięki nim będziecie Państwo mieli okazję dowiedzieć się więcej, zarówno o najpopularniejszych zabytkach stolicy, jak i obiektach rzadko odwiedzanych przez turystów. Warszawa przewodnik? Tu znajdą Państwo ludzi, którzy naprawdę kochają to miasto i wiele o nim wiedzą!