Styl skandynawski w oknach – jak bardzo jest popularny w Krakowie?

apartment-chair-curtain-769585

Moda na różne style w wystroju wnętrza zmienia się dosyć często, jednak wiele jest aranżacji, które nigdy nie wychodzą z mody i zawsze mają rzesze zwolenników. Jednym z takich stylów jest styl skandynawski, który cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Krakowa urządzających swoje domy i mieszkania. Nic w tym dziwnego, styl skandynawski jest elegancki, minimalistyczny, a jednocześnie bardzo przyjazny dla użytkowników

W stylu skandynawskim na pierwszym miejscu jest przede wszystkim prostota, która wyraża się zarówno w kolorystyce, jak i w doborze mebli, materiałów oraz dodatków dekoracyjnych. Bardzo ważna jest duża, jasna i prosto urządzona przestrzeń. W stylu skandynawskim najczęściej królują białe lub bardzo jasne ściany, które optycznie powiększają przestrzeń. Niezwykle istotna jest również aranżacja okna, która powinna być lekka, delikatna oraz funkcjonalna. Wszystkie rolety zewnętrzne oraz wewnętrzne powinny być dobrej jakości, najlepiej jasne i pozbawione nadmiaru zdobień. Dzięki temu nie będą przytłaczały przestrzeni.

Naturalne materiały

plisyStylistyka skandynawska oparta jest przede wszystkim na naturalnych, efektownych i solidnych materiałach. Meble najczęściej wykonane są z litego drewna i pozbawione nadmiaru zdobień. W tym stylu zdecydowanie króluje zasada, że mniej znaczy więcej. Warto wybierać meble z jasnego drewna, solidnie wykonane, efektowne i łatwe do utrzymania w czystości. Poza drewnem, w stylistyce skandynawskiej doskonale sprawdza się naturalny kamień na podłogach, ścianach czy blatach. W połączeniu z drewnianymi meblami oraz jasnym i pełnym przestrzeni wnętrzem daje doskonały efekt aranżacyjny. Planując wystrój wnętrza warto zadbać też o to, by był on jak najbardziej minimalistyczny i pozbawiony nadmiaru dodatków dekoracyjnych. Dobrym pomysłem jest natomiast kilka drobiazgów w mocnych kolorach, które będą przyciągały spojrzenia, a jednocześnie przełamią chłodna i surową skandynawską stylistykę. Takich dodatków nie powinno być jednak zbyt dużo, aby zamiast ciekawego efektu nie tworzyły wrażenia chaosu.

Dobrze dobrane oświetlenie

W stylu skandynawskim niezwykle ważne jest światło, nie tylko to wpadające przez okno, ale również sztuczne oświetlenie. Warto więc bardzo uważnie zaplanować wszystkie źródła światła w każdym wnętrzu. Zadbajmy nie tylko o górne oświetlenie, ale również o światło uzupełniające oraz to typowo dekoracyjne. Wszystkie lampy w stylu skandynawskim powinny być eleganckie, stylowe, proste pod względem formy, a jednocześnie trwałe, wytrzymałe i solidnie wykonane. Wskazane są jasne, najlepiej białe klosze czy abażury oraz drewniane nóżki czy kinkiety. Drewno, tkaniny to najlepsze rozwiązanie oświetleniowe. Ciekawym uzupełnieniem oświetlenia wnętrza skandynawskiego mogą być również lampy i oprawy LED, które są energooszczędne i przyjazne dla środowiska, co we wnętrzach bardzo bliskich naturze jest zdecydowanie mile widziane.