Czy rumianek zapobiega wypadaniu włosów

girl-6380331_1280

Rumianek to zioło pochodzące z rodziny przypominających stokrotki kwiatów. Stosowany od wieków jako naturalny środek na różne dolegliwości zdrowotne również i dzisiaj cieszy się popularnością, zwłaszcza jako rumianek na wypadanie włosów. Roślina rumianku pochodzi z wielu krajów Europy i jest uprawiana w Niemczech, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Maroku i niektórych częściach Europy Wschodniej.

Różne odmiany rumianku są bardzo wyraźne i wymagają własnych warunków do wzrostu. Na przykład rumianek rzymski jest rośliną wieloletnią, która rośnie blisko ziemi i wytwarza małe, kwitnące kwiaty. Rumianek rzymski ma tendencję do bycia gorzkim, gdy stosuje się go w herbatach, podczas gdy rumianek niemiecki jest słodszą odmianą i może wyhodować duże kwiaty.

Aby zrobić herbatę rumiankową, kwiaty suszy się, a następnie zalewa gorącą wodą. Wiele osób lubi herbatę rumiankową jako bezkofeinową alternatywę dla czarnej lub zielonej herbaty i jej ziemisty, nieco słodki smak.

Ponadto herbata rumiankowa jest naładowana przeciwutleniaczami, które mogą odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka wielu chorób, w tym chorób serca i problemów trawiennych.

Aktywne składniki

Lecznicze właściwości rumianku pochodzą z przypominających stokrotki kwiatów, które zawierają olejki eteryczne (m.in. bisabolol, tlenki bisabololu A i B oraz matrycynę) oraz flawonoidy, w szczególności związek zwany apineginą, oraz inne substancje lecznicze.

Korzyści zdrowotne

Rumianek był używany od wieków w herbatach jako łagodny środek rozluźniający i nasenny, a także w leczeniu gorączki, przeziębienia, dolegliwości żołądkowych oraz jako środek przeciwzapalny. Rumianek można stosować miejscowo lub połykać. Szeroko zakrojone badania naukowe potwierdziły wiele tradycyjnych zastosowań rośliny i ustalono mechanizmy farmakologiczne jej terapeutycznego działania, w tym działanie antyseptyczne, przeciwskurczowe, przeciwgorączkowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwalergiczne.

Ostatnie i bieżące badania wykazały specyficzne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, zwiotczające mięśnie, przeciwskurczowe, przeciwalergiczne i uspokajające rumianku, potwierdzając jego długotrwałą reputację.

Rumianek na włosy i skórę głowy

Wśród różnych korzyści zdrowotnych rumianku wiadomo również, że ma wiele korzyści dla włosów i skóry głowy, w tym pomaga zmniejszyć przerzedzenie i wypadanie włosów. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwpodrażnieniowym i przeciwdrobnoustrojowym rumianek wspomaga zdrowszy ogólny odrost włosów.

Uspokajające i kojące działanie rumianku może również pomóc złagodzić wrażliwość skóry głowy, a także stany zapalne skóry głowy, takie jak łupież i łuszczyca. Pielęgnuje skórę głowy oraz odżywia i wzmacnia mieszki włosowe, stymulując wzrost pełniejszych, grubszych włosów. Organiczny ekstrakt z rumianku jest kluczowym składnikiem wyjątkowej mieszanki organicznych olejków eterycznych i ekstraktów dla włosów najlepszych marek organicznych. Rumianek jest korzystny dla wszystkich rodzajów włosów, a regularne stosowanie rumianku w pielęgnacji włosów wykazało, że naprawia martwe komórki naskórka na skórze głowy, wspomaga wzrost włosów, zapobiega swędzeniu skóry głowy, zmniejsza łupież i stan skóry głowy oraz pozostawia włosy gładkie i lśniące .