Podolog pracujący w centrum medycznym. Podolog z stetoskopem.

nurse-operating-weight-apparatus

Centrum medyczne podologia – w dużych miastach powstało ostatnio wiele tego typu ośrodków. W placówkach tych oprócz podologów można znaleźć urologów, dermatologów i dermatowenerologów, ortopedów czy laryngologów, którzy zajmą się stopami, jeśli są one dotknięte jakąś chorobą. Co więcej, podolodzy w centrach medycznych zazwyczaj oferują usługi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak wstrzykiwanie toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego w celu pozbycia się zmarszczek odpowiednio na twarzy lub dłoniach. Niektóre centra umożliwiają klientom odbiór środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn, co jest nową usługą [stosowanie antykoncepcji jest kwestią etyczną]

W przypadku, gdy chcesz poddać się zabiegowi które wymrażanie kurzajek warszawa oferują w centrach medycznych, należy pamiętać, że usługi te są rozliczane na innych zasadach niż te oferowane przez gabinety podologiczne. W aptekach i klinikach podologicznych podolodzy pracują zazwyczaj jako samodzielni podolodzy, mają więc prawo do leczenia pacjentów w ramach swojej prywatnej praktyki.

W przypadku wizyt umawianych w formie konsultacji telefonicznej nie będziesz zbyt często proszony o przedpłatę. Jeśli jednak chodzi o pierwszą wizytę, większość podologów poprosi o zapłatę z góry; nie ma prawie żadnych wyjątków od tej reguły. Jednak niektóre kliniki podologiczne w ogóle nie wymagają przedpłaty lub przedpłaty przed wizytą. Jeśli chcesz się upewnić, czy klinikado którego chcesz się udać prosi o przedpłatę, najlepiej jest zadzwonić bezpośrednio do wybranej kliniki podiatrii. Warto również zauważyć, że podiatrzy mają swoje własne specyficzne taryfy, które różnią się od tych stosowanych przez inne usługi medyczne. Podiatrzy nie mogą pobierać więcej niż 50% średniej ceny za minutę za konsultację podologiczną.

Usługi podologiczne oferowane w centrach medycznych są rozliczane dokładnie tak, jak wszystkie inne usługi świadczone przez lekarzy centrów medycznych, tj. według jednej z czterech kategorii: A (podstawowa), B (standardowa), C (złożona) lub D (wysoka). System kodowania stosowany w Polsce został opracowany specjalnie dla podologów, ale w związku ze zmianami wprowadzonymi 21 kwietnia br podiatrzy, którzy wykonują zabiegi podologiczne w centrach medycznych, nie mogą już korzystać ze starego systemu.

Jedną z największych różnic pomiędzy klinikami podologicznymi i gabinetami podologicznymi a usługami podologicznymi rozliczanymi za pośrednictwem centrów medycznych jest to, że podiatrzy pracujący w podiatrycznych centrach medycznych zazwyczaj nie prowadzą własnej działalności gospodarczej; zamiast tego pracują dla tych szpitali. W związku z tym za konsultacje podologiczne wykonywane w tych placówkach płaci oddział podologiczny każdego szpitala z osobna, zgodnie z kodem kategorii (A-D) dyktowanym przez rektora lub dyrektora naczelnego, a nie sami podolodzy. Na przykład, jeśli udasz się do kliniki endokrynologicznej (zazwyczaj znajdującej się w dużych szpitalach), usługa ta będzie rozliczana na podstawie jednej z czterech kategorii stosując inną skalę niż w przypadku usług podologicznych świadczonych przez podiatrów.

Aby mieć pewność, że usługi podologiczne rozliczane w centrach medycznych zostaną pokryte przez Państwa firmę ubezpieczeniową, należy przedstawić ubezpieczycielowi dowód opieki podologicznej wykonanej przez podologa pracującego w klinice podologicznej lub w swoim prywatnym gabinecie. Lekarze pracujący w klinikach podologicznych mogą wystawić dokumenty potwierdzające prawo do zwrotu kosztów w ramach kilku rodzajów polis ubezpieczeniowych. W Polsce opieka podologiczna jest refundowana dla wszystkich obywateli, niezależnie od wieku i rodzaju ubezpieczenia zdrowotnego (pomoc medyczna NFZ, umowy cywilno-prawne, inne ubezpieczenia itp.) Konsultacje podologiczne przeprowadzane przez podologów pracujących jako podiatrzy wrefundowane będą również poradnie podologiczne; podolodzy pracujący w centrach medycznych podologii nie mogą wystawiać takich dokumentów.

Zwykle konsultacje podologiczne wykonywane w ośrodkach podologicznych rozliczane są w kategorii B (standard). Cena takiej usługi wynosi zazwyczaj około 100 PLN (23 EUR), jednak możliwe jest, że za konsultację zapłacisz więcej. Podolodzy pracujący w centrach medycyny podiatrycznej informują, że otrzymują zazwyczaj do 70% średniej stawki podiatrycznej za minutę w Polsce. Podolodzy pracujący jako podolodzy w ramach oddziałów podologicznych i usług szpitalnych często leczą pacjentów bez pobierania opłat lub umawiają się z ubezpieczycielami na zwrot kosztów według standardowych stawek płaconych za usługi podologiczne rozliczane przez lekarzy pracujących na innych oddziałach.

W klinikach podologicznych podolodzy wykonują również zabiegi chirurgii podologicznej, z tego powodu ośrodki te są wyposażone w zestawy chirurgiczne i narzędzia niezbędne do wykonywania zabiegów chirurgii podologicznej. Podolodzy pracujący w poradniach podologicznych informują, że otrzymują zazwyczaj do 70% stawki za minutę pracy podologa w Polsce (czyli tyle samo, co podolodzy pracujący w klinikach podologicznych).

Konsultacja lekarska czy wizyta w przychodni nie jest bezpłatna. W zależności od godzin pracy gabinetu i rodzaju odwiedzanego lekarza, opłata może wahać się od 9 zł do 25 zł. Warto jednak wybrać się tam, jeśli potrzebujemy pilnej konsultacji, bo na grzybicę cierpi co drugi Polak przed 65 rokiem życia. Dlatego podiatria nie powinna być już luksusem, ale powinna być dostępna dla każdego.