Najciekawsze miejsca i atrakcje na krakowskim Kazimierzu

hotel-estera-krakow-kazimierz (1)_800x525

Kazimierz jest częścią krakowskiej Dzielnicy I Stare Miasto, na którym od wieków współgrają ze sobą kultura żydowska oraz chrześcijańska. Dzielnica ta jest bardzo charakterystyczna, można mieć wrażenie, jakby człowiek cofnął się w czasie o jakieś 100 lat. Można tutaj spotkać ortodoksyjnych Żydów, zwiedzić zabytkowe synagogi czy spróbować potraw kuchni żydowskiej w tutejszych restauracjach.

Krakowskie Synagogi

Zwiedzanie Kazimierza należy rozpocząć od ulicy Szerokiej. To tutaj znajdują się zabytkowe synagogi oraz liczne restauracje, ale także ta ulica stanowiła plan zdjęciowy do oscarowego filmu “Lista Schindlera”. Ciekawostką na tej ulicy są także, stylizowane na przedwojenne, szyldy tutejszych sklepów, wygląda to niesamowicie i oddaje charakter dzielnicy, można je zobaczyć w pobliżu Synagogi Remuh.

Zwiedzając synagogi, należy pamiętać, że w piątki i soboty nie będzie to możliwe. Mężczyźni jeśli chcą zwiedzić synagogę, muszą założyć jarmułkę, która jest rozdawana przy wejściu.

Synagoga Remuh powstała w XVI wieku, jest jedyną synagogą w Krakowie, w której odbywają się nabożeństwa. Podczas II Wojny Światowej została zrabowana i zniszczona, po wojnie natomiast została odbudowana i odrestaurowana. Warto zwrócić uwagę na wmurowane w ścianie tablice, upamiętniające tragiczne losy Żydów, którzy zginęli w latach 1939-1945.

Synagoga Kupa, swą nazwę zawdzięcza zwrotowi kupat-cdaka , co oznacza puszka ofiarna, została wybudowana w XVII wieku w stylu barokowym. Podczas działań wojennych była poważnie zniszczona, zaś po wojnie nie pełniła swojej pierwotnej funkcji lecz znajdowała się w niej fabryka obuwia, ubojnia drobiu oraz magazyn. Budynek synagogi jest przedstawiany na wielu znanych malowidłach, m.in. Ściana Płaczu, panorama Jerozolimy, Hebronu czy Potop Noego.

Eleganckie hotele

Na uwagę zwiedzających zasługują też nietuzinkowe hotele znajdujące się w tej dzielnicy Krakowa. Jednym z nich jest Hotel Estera w centrum krakowskiego Kazimierza, który gwarantuje swoim gościom najwyższej jakości obsługę. Wnętrza hotelu nawiązują do kultury otaczającej go dzielnicy łącząc tradycję z modnymi i artystycznymi elementami.

hotel-krakow-estera (1)_800x525

Cmentarz Żydowski

Tuż obok Synagogi Remuh znajduje się Cmentarz Żydowski, na którym pochowany jest rabin Mosze ben Israel Isserles, którego grób odwiedzają Żydzi z całego Świata. Na tej samej ulicy znajduje się jeszcze inna Synagoga tzw. Stara Synagoga, wybudowana w XV wieku, jest jedną z najstarszych tego typu świątyń w Polsce.

Księgarnie

Niesamowity klimat żydowski mają tutejsze księgarnie: Austeria, która mieści się w budynku dawnej synagogi Poppera przy ulicy Szerokiej 16 oraz księgarnia znajdująca się w budynku dawnej Synagogi Wysokiej na ulicy Józefa 38.

Malarstwo ścienne

Ciekawostką na Kazimierzu, są także liczne murale. Jedne z ciekawszych znajdują się przy: ulicy Szerokiej 16 oraz Józefa 17, które przedstawiają twarze osób wpisanych w historię Kazimierza, m.in. Kazimierz Wielki oraz Helena Rubinstein.

Restauracje na krakowskim Kazimierzu

Na Kazimierzu jest bardzo dużo restauracji z kuchnią z całego świata. Nie tylko jedzenie może stanowić atrakcję, ale także wystrój wnętrz. Do najciekawszych restauracji należą:

  • Restauracja Esterante– serwująca dania kuchni polskiej z elementami żydowskiej i fusion;
  • Hamsa- restauracja z kuchnią bliskowschodnią;
  • Singer- klimatyczna kawiarnia z wyeksponowanymi maszynami do szycia.

Kazimierz po przemianach ustrojowych w 1989 roku, zaczął się bardzo zmieniać. Z zaniedbanej dzielnicy, przeistoczył się w kulturalną kolebkę kultury żydowskiej, głównie za sprawą Festiwalu Kultury Żydowskiej oraz kręconego tutaj filmu Lista Schindlera.

 

Polecamy:
Czym są laminaty i kiedy je wykorzystać?