Praca za granicą na emeryturze jako sposób na polepszenie sytuacji finansowej

AdobeStock_437888069_800x534
[Artykuł sponsorowany]

Po przejściu na emeryturę nie umiesz usiedzieć w miejscu i szukasz sobie ciekawego zajęcia? A może chcesz nieco dorobić do obecnego budżetu? W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się podjęcie zatrudnienia jako opiekunka osób starszych w Niemczech. To nie tylko sposób na zarobienie dużych pieniędzy w krótkim czasie, ale również zwiedzenie innego kraju i przybliżenie sobie jego kultury, a także poznanie ciekawych osób – oraz niesienie im pomocy. Jak taki wyjazd może wpłynąć na życie emeryta? Sprawdzamy!

Praca w Niemczech a emerytura – czy nie straci się do niej prawa?

Tematem, który może najbardziej absorbować emerytów w kwestii dorabiania na emeryturze, jest ryzyko jej utraty w wyniku zatrudnienia. Nic dziwnego, wiele mówi się bowiem o osobach, które utraciły prawo do utrzymywanego zasiłku ze względu na to, że zaczęły zarabiać „za dużo”, choć w rzeczywistości kwota przychodów nie pozwalała im się utrzymać. W przypadku emerytury sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej.

Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, mogą osiągać na emeryturze nieograniczone przychody. Według stanu na rok 2022 wiek ten to 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat u mężczyzn. Emeryci mają przy tym prawo do zarobku zarówno w Polsce, jak i za granicą. W związku z tym mogą spokojnie zarabiać w euro, dokładając do swojego budżetu nawet po 10 tysięcy PLN jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

Są jednak również emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego i przebywają na wcześniejszej emeryturze. W ich przypadku istnieją limity dorabiania, których wartość zmienia się co 3 miesiące. Warto zatem być na bieżąco; każdorazowo jednak maksymalne kwoty wynoszą maksymalnie 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech – dla kogo będzie odpowiednia?

Emeryci są bardzo mile widziani w pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Nic dziwnego, mają bowiem spore doświadczenie życiowe i mogą z łatwością nawiązać kontakt z seniorem, a wielu z nich to przy okazji emerytowani pracownicy służby zdrowia. Ofert pracy w opiece nad seniorami w Niemczech jest sporo – doskonałym przykładem są ogłoszenia agencji Promedica24. Można tam znaleźć zarówno propozycje wyjazdu do pracy na kilka miesięcy, jak i zaledwie 3 tygodnie. Nie trzeba zatem przeprowadzać się na stałe i całkowicie odmieniać swojego życia.

Zainteresowany może wyjeżdżać do pracy regularnie lub zdecydować się tylko na pojedynczy dorobek, np. na remont mieszkania. Kandydat nie musi nawet znać niemieckiego, Promedica24 oferuje bowiem możliwość wzięcia udziału w kursie językowym. Nie trzeba mieć też wykształcenia ani doświadczenia związanego ze służbą zdrowia lub opieką, choć te będą oczywiście dodatkowym atutem.

Najważniejsze jest, by emeryt miał cechy charakteru pozwalające mu odnaleźć się w takiej pracy: był empatyczny, cierpliwy oraz towarzyski i wykazywał się chęcią pomocy. Zyska wówczas całkowicie nowe doświadczenie życiowe, szansę na zwiedzenie obcego kraju oraz nauczenie się innego języka, a przy okazji poprawi swoją sytuację finansową.