Estetyka i funkcja pomieszczenia to nie wszystko – pomyśl o akustyce!

music-1290094_960_720

Dźwięk i odczucia w pomieszczeniu zależą w dużej mierze od konkretnych właściwości akustycznych materiałów w pomieszczeniu — na przykład akustyka sali koncertowej jest ustawiona na naturalny pogłos, który wzmocni muzykę orkiestry. Zastanówmy się teraz, jak słuchać tej samej orkiestry w gimnazjum w liceum. Czy słuchacze powiedzą, że muzyka w sali gimnastycznej podobała im się tak samo, jak w sali koncertowej? Prawdopodobnie nie.

Każde miejsce ma swoją unikalną sygnaturę dźwiękową, coś, co nazywa się „profilem akustycznym”. Niektóre pomieszczenia, takie jak sale koncertowe, są specjalnie projektowane pod kątem ich właściwości akustycznych, ale zdecydowana większość pomieszczeń została zaprojektowana wyłącznie z myślą o estetyce i funkcji, a nie akustyce.

Czym jest akustyka pomieszczeń?

złącza okrągłeWiększość z nas rozumie różnicę, jaką może zrobić jakość i ilość głośników. Na przykład, jak brzmi film na laptopie w porównaniu z kinem? Akustyka pomieszczenia dotyczy jednak sposobu, w jaki fizyczna przestrzeń oddziałuje z dźwiękiem. Powód, dla którego film brzmi lepiej w teatrze, a orkiestra lepiej brzmi w sali koncertowej, ma wiele wspólnego z akustyką pomieszczenia.

Kształt pomieszczenia, zastosowanie boazerii chłonnej i odbijającej, dobór i rozmieszczenie mebli takich jak meble Acustio, wysokość sufitu oraz materiały konstrukcyjne mają decydujące znaczenie w kształtowaniu profilu akustycznego danej przestrzeni. Podczas gdy jakość mikrofonów, głośników i nagłośnienia odgrywa ważną rolę w postrzeganiu dźwięku przez słuchaczy, profil akustyczny pomieszczenia może wpłynąć na lub zepsuć wrażenia.

Skąd mam wiedzieć, czy mój pokój ma dobrą akustykę?

Jeśli masz firmę lub organizację, która często organizuje spotkania lub konferencje, dobra akustyka ma kluczowe znaczenie. Pomieszczenie ze słabą akustyką utrudnia słuchaczom wszystko słyszeć i zwracać uwagę. A jeśli Twoi pracownicy lub klienci mają trudności ze słyszeniem wszystkiego wyraźnie, w rezultacie może ucierpieć Twoja działalność biznesowa. Słaby profil akustyczny w przestrzeni konferencyjnej skraca czas, po którym słuchacz zaczyna się męczyć, a uczestnicy zaczynają się wymeldowywać. Problemy te mogą się nasilać w sytuacjach, w których wykorzystywane są technologie konferencji audio i wideo.

Jeśli pomieszczenie ma równoległe ściany, dużo szkła lub innych powierzchni odbijających światło i niewiele lub wcale miękkich powierzchni, prawdopodobnie akustyka jest już problematyczna. Przetestuj swój pokój, słuchając w różnych miejscach. Poproś kolegę o kilka minut swojego czasu i spróbuj prowadzić normalną rozmowę na przeciwległych końcach sali lub stołu konferencyjnego. Zwróć uwagę na to, jak dobrze słyszysz, wszelkie rozpraszające dźwięki, a także jakie są powierzchnie i meble w pokoju. Zwróć także uwagę na to, czy słyszysz odgłosy z zewnątrz lub z innych obszarów wewnątrz budynku.

Gdy zorientujesz się, że w Twoim pomieszczeniu występują problemy z akustyką, nadszedł czas na wprowadzenie pewnych ulepszeń. Uzyskanie najlepszej akustyki w pomieszczeniu zależy od rodzaju pomieszczenia, które poprawiasz, a istnieje kilka łatwych rozwiązań, które możesz wypróbować w tym wyżej wspomniane meble Acustio.