Kompaktowy rozmiar i inne zalety złączek pneumatycznych różnego typu

pneumatic-1406343_1280

Złączki regulatora przepływu wykorzystują regulowany ogranicznik do pomiaru przepływu i sterowania prędkością cylindra. Złączki pneumatyczne, jak sama nazwa wskazuje, to coś więcej niż tylko podłączenie węża lub rurki do butli, zaworu lub innego urządzenia zasilanego powietrzem — tak jak w przypadku konwencjonalnych złączek. Wykonują dodatkowe operacje kontrolne lub zabezpieczające, prawdopodobnie eliminując zawory i inne urządzenia z obwodu.

Dla projektantów systemów pneumatycznych połączenie wielu możliwości w jednym łączniku oferuje:

  • kompaktowy rozmiar,

  • większą elastyczność projektowania,

  • eliminację potencjalnych ścieżek wycieku,

  • uproszczoną instalację,

  • potencjalnie niższe koszty.

Złączki te są dostępne w różnych rozmiarach, konfiguracjach, materiałach (takich jak mosiądz, plastik, stal i stal nierdzewna) oraz z połączeniami wciskanymi lub gwintami standardowymi lub metrycznymi. Zdaje się, że złączki pneumatyczne plastikowe nalezą do jednych z najczęściej wybieranych.

Miniaturowe zawory kulowe

Minizawory kulowe umożliwiają operatorom otwieranie lub blokowanie przepływu pneumatycznego poprzez obrót śrubokręta. Minizawory kulowe są dostępne w wersjach 2/2 i 2/3 i umożliwiają operatorom otwieranie i zamykanie obwodu pneumatycznego. Kompaktowe i lekkie, nadają się do wszystkich typów instalacji, a różnorodność stylów montażu pozwala projektantom systemów wybrać najlepszą konfigurację do konkretnego zastosowania. Szczelina na śrubokręt umożliwia zamykanie i otwieranie, nawet tam, gdzie dostęp może być utrudniony. Pełnoprzelotowe minizawory kulowe zapewniają wysoki przepływ przy niskim spadku ciśnienia.

Okucia blokujące

Zaprojektowane, aby zapewnić maksymalną przepustowość, złączki blokujące blokują tłok cylindra w miejscu, jednocześnie odcinając dopływ i wywiew powietrza. Zamki funkcjonalne są bardziej precyzyjne i szybsze, gdy złączki blokujące są montowane bezpośrednio na cylindrze, objętość powietrza w orurowaniu nie ma już znaczenia. Usunięcie ciśnienia sterującego na tym zaworze blokującym powoduje ponowne osadzenie tłoka sterującego przez sprężynę i zamknięcie zaworu.

Powinny być montowane parami, a niektóre wersje mogą być w pełni obrotowe, zapewniając elastyczność w projektowaniu i instalacji obwodów pneumatycznych. Zakres temperatur pracy od –20° do 70°C.

Armatura wentylacyjna

Kształtki z możliwością odpowietrzania występują w kilku wersjach i konfiguracjach. Ręcznie obsługiwane złączki odpowietrzające mogą być używane zawsze, gdy system musi być często rozprężany. Gwarantują natychmiastową izolację linii powietrza poprzez odpowietrzenie do atmosfery po przesunięciu prostej ręcznej dźwigni.

Na przykład zasilanie w wersji 3/2 może odbywać się po stronie przyłącza natychmiastowego lub po stronie gwintowanej — na przykład przy montażu na rozdzielaczu. Zakres temperatur od –10° do 80°C.

Pneumatyczne zawory tulejowe

Mogą być używane do odpowietrzania linii powietrza poprzez odpowietrzanie systemu do atmosfery. Ich konfiguracja w linii umożliwia kompaktowy montaż bezpośrednio w rurociągu. Przesuwanie tulei w jednym kierunku umożliwia swobodny przepływ powietrza przez zawór. Przesunięcie jej w przeciwnym kierunku powoduje odcięcie dopływu i wywiewu powietrza dolotowego.