Jak pobierać z youtube na PC? Wszystko, co chcesz wiedzieć

youtube-1158693_640

YouTube to świetny serwis, ale nie zawsze ma się ochotę wchodzić na stronę. Wygodniej byłoby odpalić ulubiony klip z dysku. W tym celu jednak trzeba odrobiny wysiłku, ponieważ nie ma oficjalnej drogi na pobranie z youtube na komputer.

Trzy główne problemy przy pobieraniu z YT na komputer?

Dlaczego nie można w łatwy sposób pobrać filmów z YT na komputer? Powody są trzy:

  • Regulamin YouTube stwierdza, że nie wolno i basta. A to oznacza, że nie ma i pewnie nigdy nie będzie oficjalnego narzędzia, które na to pozwoli.
  • Po drugie, trzeba znaleźć oprogramowanie, które zrobi, co do niego należy, nie wykradając przy tym mnóstwa innych danych z dysku i nie instalując żadnego keyloggera.
  • Po trzecie wreszcie, nie zawsze jest od razu jasne, jakie parametry: rozszerzenie, jakość czy typ, powinien mieć pobrany plik.

Dwa możliwe rozwiązania, w tym jedno do niczego

Oczywiście ograniczenia regulaminowe i problemy techniczne są jak najbardziej do obejścia. Od strony programistycznej nawet nie jest to jakieś przesadnie trudne zadanie, dlatego usług, które pozwalają na pobieranie z YouTube na komputer pod Windowsem lub Linuksem (pod MacOS-a jest gorzej) nie brakuje. Na początek to kiepskie rozwiązanie: strony internetowe do pobierania z YT.

Nie ma w zasadzie żadnej kontroli nad tym, co i w jaki sposób robią, a działają tylko wewnątrz przeglądarki internetowej i są przez nią ograniczone. Z punktu widzenia bezpieczeństwa nie jest to jeszcze najgorsze, ale zwykle skutek uboczny jest też taki, że cała operacja trwa dłużej.

Lepszym rozwiązaniem jest pobieranie z YouTube’a na komputer przez specjalny program. Wyzwanie jest tylko jedno: znaleźć odpowiedni program, który ma wszystkie potrzebne funkcje i żadnego haczyka. Później będzie już z górki.

Pobieranie z YT na komputer krok po kroku

how to download from youtube to pc krok po kroku? To nic trudnego.

  1. Znajdź i pobierz program, którego opis zapewnia, że znajdziesz tam wszystkie potrzebne funkcje.
  2. Zainstaluj oprogramowanie (pamiętaj, że zwykle będą do tego potrzebne uprawnienia administratora, a sama przeglądarka zapewne ostrzeże, że uruchomienie pliku wykonywalnego nie jest bezpieczne – dlatego tak ważne jest, żeby nie instalować przypadkowego programu, tylko ten, który naprawdę jest bezpieczny).
  3. Uruchom program do pobierania z YT.
  4. Wklej w oknie programu link do filmu lub playlisty, które chcesz zapisać na dysku komputera.
  5. Ustaw odpowiednie parametry: format, jakość, ewentualną konwersję i miejsce zapisu.
  6. Zatwierdź i rozpocznij pobieranie.

Co ważne, na tej samej zasadzie działają też programy na Maca i Linuksa, choć oczywiście jest ich mniej, a ilość dostępnych opcji może być ograniczona (w przypadku Apple’a) lub zaszyta w konsoli (w przypadku Linuksa).

Czego nie robić przy pobieraniu z YT na komputer?

Warto pamiętać, żeby instalować tylko programy pochodzące z zaufanego i wiarygodnego źródła, a jeśli to możliwe – ze strony wydawcy. Jeśli plik instalacyjny jest opatrzony sumą kontrolną, należy ją zweryfikować przed instalacją.

Po drugie, już przy samym pobieraniu warto zerknąć, czy link jest poprawnie skopiowany. Większości programów do pobierania z YT na PC nie ma problemu z pobraniem całej playlisty, więc jeśli chcesz z niej tylko jeden klip, musisz „ręcznie” przyciąć adres, usuwając identyfikator playlisty.

Źródła