O każdej porze roku jesteśmy narażeni na wypadki i skaleczenia, w wyniku których ucierpią nasze narządy ruchu. Może zdarzyć się to podczas wiosennych spacerów, letnich wędrówek górskich, jesiennych ucieczek przed deszczem lub zimowych zjazdów na nartach, a nawet w domowym zaciszu, czy na placu zabaw. Ważne jest, aby nie lekceważyć problemów z układem ruchu i zgłosić się do lekarza. Aby ominąć kolejki i zmierzyć się z bólem od razu, warto odwiedzić klinikę ortopedyczną. Dowiedz się, dlaczego wczesne reagowanie jest tak ważne i jakie konsekwencje może nieść ze sobą zwlekanie.
Ortopeda – czym się zajmuje?
Ortopeda to lekarz, który diagnozuje oraz leczy dolegliwości układu ruchu. Problemy, którymi zajmuje się ortopedia to nie tylko te związane z urazami, ale wszystkie schorzenia, które dotykają narządów ruchu – kości (bez kości czaszki), mięśni, stawów oraz więzadeł i nerwów obwodowych. Schorzenia różnego typu mają różne pochodzenie. Do najczęstszych zalicza się wady spowodowane zachowywaniem nieprawidłowej postawy ciała, wady genetyczne, wrodzone oraz uszkodzenia i urazy, które pojawiły się na skutek wypadków lub uprawiania aktywności.
Z ortopedią ściśle powiązana jest także inna dziedzina medycyny – traumatologia. Traumatolodzy, inaczej chirurdzy urazowi, zajmują się diagnozowaniem i leczeniem urazów, takich jak: skręcenia, zwichnięcia, złamania – również metodami operacyjnymi.
Lekarz ortopeda zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem w szczególności chorób takich jak choroby kręgosłupa (dyskopatia, przepuklina dyskowa, zmiany zwyrodnieniowe i inne) oraz wady postawy (między innymi: skolioza, kifoza, płaskostopie), czy choroba Scheuermanna (jałowa martwica kręgosłupa). W zakres schorzeń leczonych przez ortopedę wchodzą także zmiany przeciążeniowe (zapalenie kaletki przedrzepkowej, łokieć tenisisty), jałowe martwice kości, choroby biodra, choroby zapalne kości i stawów, różnego rodzaju urazy, w tym: złamania, skręcenia i zwichnięcia, a także choroby zapalne kości i stawów, nowotwory kości oraz wady wrodzone.
Ortopeda dziecięcy – zakres działań
Jednym z działów ortopedii, która sama w sobie jest szeroką dziedziną medycyny, jest ortopedia dziecięca. Ortopeda dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu ruchu u dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Jego rola jest naprawdę bardzo istotna, gdyż nieleczone problemy z kośćmi, stawami, nerwami oraz więzadłami u dzieci i nastolatków mogą w przyszłości doprowadzić do tragicznych dla zdrowia skutków, które będą silnie utrudniały codzienne funkcjonowanie w życiu dorosłym.
Wśród zadań ortopedy dziecięcego znajduje się między innymi diagnoza i leczenie następujących problemów:
-
wrodzonych wad niemowląt i noworodków, np. zniekształceń stóp lub dysplazji stawu biodrowego,
-
kontrolowanie prawidłowego rozwoju układu ruchu oraz wykrywanie wad rozwojowych,
-
zapobieganie skrzywieniom kręgosłupa lub płaskostopia u dzieci,
-
kierowanie na rehabilitację, której elementy będą miały na celu skuteczne wyleczenie przypadłości i schorzeń,
-
reagowanie w przypadku urazów lub kontuzji i leczenie powikłań pourazowych.
Zadaniem zarówno świeżo upieczonych rodziców, jak i ortopedy dziecięcego (niemowlęcego) jest kontrolowanie rozwoju dziecka, również poprzez prowadzenie badań przesiewowych i profilaktycznych celem zapobiegania rozwoju potencjalnych nieprawidłowości układu ruchu u dzieci, które w późniejszych latach mogą skutkować bardzo dużymi problemami. W miastach takich jak Kraków ortopeda jest lekarzem, który często ma pełne ręce roboty, dlatego warto skorzystać z kliniki ortopedii, aby ominąć długie kolejki. Klinika ortopedyczna w Krakowie – EffiClinic z pewnością w szybszy sposób pozwoli wygrać z bólem i dolegliwościami.
Dobry ortopeda dziecięcy w Krakowie
Dobry ortopeda dziecięcy powinien charakteryzować się przede wszystkim skutecznością, ale także podejściem do młodych pacjentów. Ortopeda szczegółowo bada dziecko w celu zdiagnozowania potencjalnych problemów. Podczas badań skupia się zarówno na budowie ciała dziecka, stanie jego kości, w szczególności bioder i mięśni, jak i na możliwościach ruchowych dziecka.
Na początek ortopeda dziecięcy przeprowadza wywiad z rodzicem odnośnie problemów dziecka oraz zapoznaje się z dokumentacją medyczną, analizując wyniki przeprowadzonych w przeszłości badań. Następnie wykonywane są obserwacje, na podstawie których zlecane są szczegółowe badania, następuje także skrupulatne badanie układu ruchu. Po przeanalizowaniu wyników badań ortopeda podejmuje się ich leczenia lub zleca dostosowaną do potrzeb dziecka rehabilitację.
Nie czekaj ze schorzeniem u dziecka – wybierz się do specjalisty
W przypadku zauważenia u dziecka nieprawidłowości lub problemów z poruszaniem się, koniecznie zgłoś się do specjalisty. Nie warto czekać na kolejne reakcje, tym bardziej, że dziecko jest szczególnie podatne na ból, a nieleczony problem może narastać i oddziaływać na chorego w późniejszych latach. Niestety na skierowanie do lekarza przez NFZ często czeka się bardzo długo, dlatego warto zwrócić uwagę na ofertę prywatnych klinik ortopedycznych w Krakowie, gdzie lekarze specjaliści szybko poradzą sobie z problemem, zarówno u dziecka, jak i dorosłego pacjenta.
Polecamy:
– Profesjonalna strona internetowa dla Twojej firmy – dlaczego warto w nią zainwestować?