Kraków z lotu ptaka – dzięki dronom możesz mieć takie zdjęcie!

dron_lecacy_na_tle_budynku

Jak to możliwe, że wyjątkowe niegdyś zdjęcia z lotu ptaka są dziś tak łatwo dostępne? Ba! W naszych kolekcjach pełno jest nie tylko ujętych z góry widoków miast czy plenerów, ale też uroczystości rodzinnych i wycieczek z przyjaciółmi. Otóż wraz z rozwojem technologii zwiększa się dostęp przeciętnych użytkowników do urządzeń i systemów niegdyś zarezerwowanych dla wąskich grup specjalistów. Rozwiązania powstałe na potrzeby lotów kosmicznych (jak gąbka poliuretanowa i liofilizowana żywność) lub do użytku wojskowego (jak magnetron, dzięki któremu mamy kuchenki mikrofalowe) ułatwiają i uprzyjemniają nam życie na co dzień. Internet, GPS, kamera cyfrowa czy dron to kolejne przykłady usprawnień, które upowszechniły się dzięki przejściu do cywila. Dowiedzmy się, czym są drony oraz jakie mają możliwości i zastosowanie w życiu codziennym, a także jak wzbogacić rodzinny album o zdjęcia z drona.

Co to jest dron?

Dron (UAV, unmanned aerial vehicle) to bezzałogowy statek powietrzny; bywa automatyczny, ale zwykle sterowany jest zdalnie przez pozostającego na ziemi operatora. Niektórzy wiążą pojawienie się pierwszych urządzeń przypominających drony już z okresem I wojny światowej! Filmy i zdjęcia z dronów pierwotnie były wykorzystywane do celów zwiadowczych oraz przeprowadzania nalotów i ostrzałów (bezzałogowe bojowe statki powietrzne). Zdecydowanie wolimy wersję cywilną, którą można wykonywać filmy oraz zdjęcia różnego rodzaju powierzchni i obiektów.

Kto może latać dronem?

Od 2021 roku każdy, kto posiada dron, zobowiązany jest do zarejestrowania się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego jako operator bezzałogowego statku powietrznego. Przyznajmy, że brzmi to dumnie! Ponadto posiadacze dronów o wadze powyżej 250 gramów muszą przejść szkolenie internetowe zakończone testem uprawiającym do wykonywania lotów. Przepisy te zostały wprowadzone na terenie całej Unii Europejskiej. Mają one na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz umożliwienie dalszego rozwoju technologii lotów bezzałogowych. Szacuje się, że w Polsce używanych jest około 200 000 dronów różnego typu. Obowiązujące do końca 2020 roku przepisy, w świetle których wykonywać niekomercyjne i rekreacyjne loty na mniejszych dronach mógł każdy bez posiadania pozwoleń, zostały więc zaostrzone. Istniały oczywiście pewne ograniczenia, jak na przykład loty dronem w zasięgu wzroku. Obecnie rejestracja w systemie wymagana jest dla każdego użytkownika.

Jeśli jednak nie macie ochoty na zostanie posiadaczem i operatorem drona, ale bardzo chcielibyście mieć zdjęcia lub filmy wykonane za jego pomocą, możecie wynająć albo samo urządzenie, albo firmę, która zrealizuje wasze pragnienia. Województwo małopolskie i w tej dziedzinie nie pozostaje w tyle: łatwo znajdziecie tu przedsiębiorstwa oferujące podobne usługi.

Zastosowanie dronów – korzyści i możliwości

Prócz oczywistej przyjemności wracania do miłych chwil podczas oglądania zdjęć czy filmów z drona, może on być dla nas również praktycznym narzędziem pomocnym w pracy czy nauce. Drony mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Zdjęcia z dronów mogą posłużyć na przykład do różnego rodzaju analiz przestrzennych, kontroli oraz inspekcji. Coraz częściej wykorzystywane są one w celu monitorowania postępów powstających inwestycji, sprawdzania zgodności przeznaczenia gruntów z obecną uprawą oraz dokumentacji rozwoju i dynamiki zmian zabudowy. Inspekcje, których przeprowadzanie umożliwiają zdjęcia z dronów, to na przykład inspekcje techniczne oraz ubezpieczeniowe, a także monitoring miejsc trudno dostępnych. Wśród ciekawych przykładów wykorzystania tej technologii jest gromadzenie materiału, z którego później powstaną precyzyjne trójwymiarowe modele obiektów. Miejscem świetnym do pozyskiwania tego typu zdjęć z dronów są Kraków i całe województwo małopolskie, które posiada znaczną liczbę zabytków i obiektów historycznych wymagających szczegółowej dokumentacji. O tym, że są to miejsca tłumnie odwiedzane przez turystów, nie trzeba przypominać.

Materiały pozyskane dzięki bezzałogowym statkom powietrznym to także bardzo dobry sposób dokumentacji różnego rodzaju uroczystości i wydarzeń. Często używa się ich do monitoringu i dokumentowania takich imprez masowych, jak koncerty czy festiwale. Zebrany materiał w dużej rozdzielczości pozwala między innymi precyzyjniej oszacować liczbę uczestników. Dzięki dokładności wielu modeli wykorzystuje się je także w poszukiwaniach zaginionych osób, zwierząt lub skradzionych sprzętów. Filmy i zdjęcia z dronów umożliwiają śledzenie katastrof naturalnych oraz spowodowanych przez człowieka (pożary, powodzie, rozlewy chemikaliów lub zawalenia budynków).

Zdjęcia i filmy z drona to również świetny materiał do promocji gmin, miast i regionów, a charakter przestrzenny i ukształtowanie krajobrazu Małopolski idealnie nadają się do prezentacji z lotu ptaka. Taki materiał doskonale też uzupełni naszą ofertę wynajmu lub sprzedaży nieruchomości – domów, działek i osiedli. Nie tylko przyciągną one wzrok potencjalnych klientów sposobem prezentacji, ale pozwolą również oddać skalę miejsca.

Małopolska widziana z powietrza

Krakowa nikomu z nas bliżej opisywać nie trzeba. Nie bez przyczyny miasto znalazło się na pierwszej liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO, a liczba odwiedzających je milionami turystów rośnie z roku na rok. Co jeszcze oferuje nam Małopolska? Prócz atrakcji, które trudno będzie sfotografować z powietrza, jak kopalnie soli w Wieliczce (na tej samej liście) i Bochni, mamy tu zamki, pałace i dworki, muzea, skanseny, uzdrowiska, parki narodowe i parki rozrywki, a nawet Pustynię Błędowską. Zdjęcia z drona w Krakowie, Lanckoronie, Krynicy, Zakopanem, na Szlaku Orlich Gniazd czy – tego się nie spodziewaliście! – Małopolskim Szlaku Winnym będą nie tylko miłą pamiątką z rodzinnej uroczystości czy wyjazdu integracyjnego. Sprawią, że każdy zapragnie podzielić z wami te doświadczenia. A wyobraźmy sobie, że zaprezentujecie gościom film z drona nakręcony na weselu kuzynki w skansenie w Wygiełzowie u podnóża zamku Lipowiec. Widzicie, jak wzdychają, że też chcieliby coś takiego choć raz przeżyć?

Polecamy:
Profesjonalna strona internetowa dla Twojej firmy – dlaczego warto w nią zainwestować?