Twoje prawo do odszkodowania po wypadku w pracy – poznaj je!

safety-shoes-2274590_960_720

Wszyscy pracodawcy mają obowiązek chronić swoich pracowników przed obrażeniami, w tym personel tymczasowy. Jeśli ich zaniedbanie doprowadziło Cię do wypadku lub doznanej przez ciebie szkody w pracy, masz prawo do odszkodowania, nawet jeśli chodzi o zwrot kosztów leczenia za granicą. W tym artykule znajdziesz porady dotyczące zgłaszania roszczeń i określania, czy możesz to zrobić.

Wypadki przy pracy naturalnie powodują wiele stresu i niepokoju, a co zrozumiałe, roszczenia odszkodowawcze wobec pracodawcy stanowią trudną sytuację dla obu stron. Możesz jednak utrzymywać dobre relacje i rozwiązywać problemy w interesie wszystkich, stosując odpowiednie podejście. Sam wypadek w pracy nie wystarczy, aby zagwarantować odszkodowanie. To nie może być twoja wina – należy wykazać, że:

  • pracodawca był odpowiedzialny
  • naraził personel na ryzyko obrażeń.

Po co dochodzić odszkodowania?

Roszczenie odszkodowawcze pomoże złagodzić niektóre osobiste i praktyczne problemy, które napotkasz po wypadku. Oprócz rozliczenia rekompensaty finansowej roszczenie może również pomóc w inny sposób:

Zgłaszanie roszczeń jest twoim prawem i sprawiedliwie rekompensuje ci obrażenia, które nie były twoją winą.
Może zapłacić za prywatne leczenie i terapie rehabilitacyjne, aby przyspieszyć powrót do zdrowia.
Może nadrobić utracony dochód teraz i w przyszłości.

Pierwsza pomoc

Zarządzanie finansami może być prawdziwym problemem dla wielu wnioskodawców. Zwłaszcza jeśli ich obrażenia są na tyle poważne, że uniemożliwiają im pracę i zarabianie za to, do czego są przyzwyczajeni. Jako taki, czynnikiem napędzającym roszczenie jest zazwyczaj nagła utrata dochodów, a nie ból lub dyskomfort spowodowany urazami. Większość pracodawców wypłaca standardową pensję tylko przez krótki okres, po czym wiele osób żyje z podstawowych świadczeń chorobowych. Zwykle okazuje się, że masz dwie bezpośrednie obawy:

  • Kiedy będę mógł wrócić do pracy?
  • Jak w międzyczasie zapłacę rachunki?

Gdy roszczenie stanie się aktywne, możemy poprosić o zapłatę za wszelkie leczenie wymagane w celu jak najszybszego powrotu do pracy. Możemy również uzyskać płatność z tytułu odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej pracodawcy na pokrycie okresu niezdolności do pracy.

Wszystkie roszczenia są składane na zasadzie braku wygranej, bez opłat, więc nigdy nie zostaniesz obciążony, jeśli roszczenie się nie powiedzie. Skuteczne roszczenie doprowadzi do rozliczenia odszkodowania, którego wartość będzie obejmować utracone dochody i poniesione koszty. Ponadto otrzymasz odszkodowanie za odniesione obrażenia i wymagane leczenie.

Pracodawcy są ubezpieczeni

Nie myśl, że zgłoszenie wypadku zaszkodzi reputacji lub kondycji finansowej Twojej firmy. Wszyscy pracodawcy muszą mieć ubezpieczenie chroniące Ciebie i ich w razie wypadku przy pracy. Dlatego wszelkie odszkodowania za obrażenia związane z pracą będą wypłacane przez firmę ubezpieczeniową, a nie przez pracodawcę. Możesz wnioskować, wiedząc, że nie zagraża to zatrudnieniu kolegów.