5 niezwykłych korzyści używania drewna

Caucasian-Wood-Skeleton-Frame-Worker-on-Top-of-New-Constructed-House-Structure-Staying-on-Ladder-wit

5 NIEZWYKŁYCH KORZYŚCI UŻYWANIA DREWNA

Drewno jest używane od wieków, jednak, czy znane są powody, dla których ten surowiec jest tak chętnie wykorzystywany? Niektóre niezwykłe zalety drewna mogą zachwycić. Zatem, co warto wiedzieć o drewnie?

Niesamowite zalety drewna

W obecnych czasach konieczna jest zmiana kierunku budownictwa w kierunku zrównoważonego rozwoju, starając się bezkompromisowo zaspokajać rzeczywiste potrzeby kolejnych pokoleń. Aby zrealizować ten cel, warto jest używać drewna budując dom – ten materiał jest najbardziej odpowiedni, ze względu na rozmaite walory techniczne i środowiskowe. Oprócz tego, że drewno jest ekologiczne, to niesie ze sobą również inne niezwykłe właściwości, takie jak: wysoka trwałość, wszechstronność, estetyczność. Co więcej? Oto kilka powodów, dla których warto używać drewna:

  1. Jest odnawialnym surowcem

Drewno jest surowcem odnawialnym, co oznacza, że można zasadzić dodatkowe zasoby tego materiału budowlanego, aby zastąpić wycięte drzewa. Ponadto, drewno jest odnawialne, ponieważ doskonale nadaje się do recyklingu, co oznacza, że zużyte drewno może być ponownie wykorzystane. W ten sposób zmniejszona jest ilość odpadów oraz zużycie tego surowca. Krótko mówiąc, używając drewna nie zaśmiecasz planety, ponieważ produkty odpadowe drewna mogą być przekształcone w produkty użytkowe.

  1. Nie emituje dwutlenku węgla

Drewno jest jedynym materiałem budowlanym, który pozytywnie wpływa na środowisko, dlatego tak ważne jest, aby rozważyć jego użycie. Jako naturalny surowiec, drewno zostało zaprojektowane tak, aby pomóc utrzymać równowagę w przyrodzie za pomocą fotosyntezy. Drewno pobiera dwutlenek węgla z atmosfery zamiast go emitować. Innymi słowy, drewno działa jak gąbka, która pochłania ten pierwiastek. W dzisiejszych czasach jest to szczególnie ważne, ponieważ do atmosfery jest uwalniana coraz większa ilość tego związku chemicznego.

  1. Zużywa małą ilość energii podczas produkcji

Z racji tego, że drewno jest materiałem naturalnym, nieprzetwarzanym w żaden sposób w procesie produkcji, to ilość zużytej energii jest nieznaczna. Wybudowany dom drewniany można śmiało nazwać produkcją niskoenergetyczną. Podczas procesu produkcji budynków z drewna używana jest znacznie mniejsza ilość energii z paliw kopalnych na jednostkę objętości w porównaniu ze stalą, betonem lub aluminium. W ten sposób minimalizowana jest również ilość zanieczyszczeń wytwarzanych podczas procesu budowy domu.

  1. Korzystnie wpływa na zdrowie

Światowe badania wykazały, że przebywanie w domu, pracy lub szkole w otoczeniu drewna ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Drewno wywołuje u ludzi uczucie naturalnego ciepła i komfortu, co ma wpływ na obniżenie ciśnienia krwi i tętna, zmniejszenie poziomu stresu i niepokoju oraz zwiększenie pozytywnych interakcji społecznych. Ponadto wykazano, że w drewnianym domu jakość powietrza jest znacznie poprawiona, co również wpływa korzystnie na zdrowie.

  1. Jest naturalnym izolatorem

Drewno wiąże się z dużą efektywnością energetyczną. Domy drewniane są naprawdę konkurencyjne, jeśli chodzi o niskie zużycie energii elektrycznej. Straty energii w budynku z drewna są bardzo małe w porównaniu z konstrukcjami z innych materiałów. Dzieje się tak za sprawą „porowatej” struktury drewna, która jest wypełniona powietrzem – w ten sposób drewno staje się najlepszym możliwym izolatorem termicznym. Dzięki temu, w drewnianym domu zimą jest przyjemnie ciepło.

Podsumowując, drewno jest doskonałym materiałem nie tylko na altanę czy szopę, ale również na dom. Świadczy o tym niezliczona ilość korzyści, jakie niesie za sobą wybór tego naturalnego surowca. Wniosek jest jeden: użycie drewna to doskonała decyzja.