Od czego zacząć nauką pływania? Poradnik

df8094867ca98e82ff01fad239c05777

Pływanie to umiejętność, która przydaje się nie tylko podczas wakacji nad morzem. Dzięki regularnym wizytom na basenie możemy utrzymać szczupłą sylwetkę, wzmocnić mięśnie, a także poprawić kondycję. Od czego zacząć naukę pływania?

Oswajanie się z wodą

Większości z nas wydaje się, że jesteśmy doskonale oswojeni z wodą – ostatecznie wchodzimy do jeziora czy basenu, nawet jeśli nie potrafimy pływać. Tymczasem okazuje się, że niewiele osób odważy się chociażby na chwilę zanurzyć głowę w wodzie. Codzienne kąpiele czy moczenie nóg nad wodą to za mało, aby się z nią dobrze oswoić. Dlatego też zacznijmy od prostych ćwiczeń – zanurzmy się choćby na parę sekund w wodzie. W tym celu nie musimy znać technik oddychania pod wodą, po prostu na chwilę wstrzymajmy oddech. Owe techniki poznamy zaś podczas pierwszych lekcji nauki pływania, które powinien przeprowadzać doświadczony instruktor.

Prosty styl pływacki

Naukę pływania z AgamaSport wspomagają różnego typu akcesoria – pianki, czy też koła ratunkowe. Z ich pomocą możemy nauczyć się poruszać na wodzie. Niemniej jednak z czasem przyjdzie moment wyboru stylu pływackiego, jakiego chcielibyśmy się nauczyć. Nigdy nie zaczynajmy od trudnych technik pływania, takich jak na przykład motylek czy delfin. Wybierajmy proste style pływackie, dzięki którym przede wszystkim nie zniechęcimy się do nauki pływania. Gdy już opanujemy podstawy, przyjdzie czas na nieco trudniejsze techniki poruszania się w wodzie. Żaden dobry instruktor nie pozwoli nam zacząć nauki pływania od skomplikowanych stylów. Wybór instruktora jest kluczowy, aby osiągnąć pożądane efekty nauki. Powinna być to osoba z dużą wiedzą i doświadczeniem, zaangażowana w swoją pracę. Naukę pływania dobrze jest rozpocząć w specjalistycznej szkółce pływackiej. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest również duże zaangażowanie oraz chęci do nauki. Bez tego trudno nam będzie pojąć chociażby podstawy sztuki pływania. Wbrew pozorom każdy może się nauczyć pływać, jednak potrzeba do tego silnej woli i czasu poświęconego na ćwiczenia.

Od czego zacząć naukę pływania dzieci?

woman-g25281ddf6_640Wielu rodziców chciałoby, aby ich dziecko nauczyło się pływać. Nic dziwnego – ostatecznie kursy pływania organizowane są nawet dla kilkuletnich maluchów. Doświadczeni instruktorzy mówią, że im szybciej rozpoczniemy lekcje pływania, tym lepsze efekty możemy osiągnąć. Niemniej jednak konieczne będzie przygotowanie dziecka do kontaktu z wodą. Przede wszystkim, tak jak w przypadku dorosłych, musimy oswoić z nią ciało malucha. Najlepiej robić to podczas kąpieli. Możemy delikatnie polewać ciało wodą, najlepiej wraz z włosami. Nie każmy jednak dziecku zanurzać się pod wodę – tego nauczy się pod okiem doświadczonego instruktora. Postarajmy się, aby dziecko miało możliwość jak najczęstszego kontaktu z wodą. Nawet zwykły wyjazd nad jezioro czy wyjście na basen może okazać się bardzo pomocne w oswajaniu dziecka z wodnym światem. Pamiętajmy, aby maluch uczęszczał na kurs pływania, który będzie dedykowany osobom w jego grupie wiekowej.

Polecamy:
Najlepsza nauka pływania Kraków