Najtańsze domy w Krakowie – jakie i gdzie się buduje

krakow-atrakcje.pl_800x533

W ciągu ostatnich kilku lat segment jednorodzinnego budownictwa niezwykle dynamicznie poszedł w górę – podrożały zarówno działki pod budowę, jak i domy, a chętnych na kameralną oazę w oddali od wielkomiejskiego zgiełku jest coraz więcej. Niemniej jednak domy wciąż pozostają najbardziej budżetową opcją dla poszukujących własnego lokum.

Dzisiaj wszystko o domach w Krakowie i pod Krakowem:

  • gdzie się obecnie realizuje inwestycje jednorodzinne;
  • czym się wyróżniają nowoczesne domy od dewelopera;
  • jakie są orientacyjne ceny lokali jednorodzinnych i gdzie kupimy je najtaniej.

Znaleźć spokój w granicach miasta?

Kraków jest objęty niezwykle aktywną działalnością deweloperską – w każdej dzielnicy miasta znajdziemy nowe lub budujące się inwestycje mieszkaniowe. Z domami jest nieco inaczej, niż z osiedlami wielorodzinnymi, powstają bowiem w lokalizacjach, które mogą zapewnić mieszkańcom ciszę i spokój.

Obecnie znajdziemy dużo jednorodzinnych osiedli Na Swoszowicach, Dębnikach, Bieżanowie-Prokocimiu, Wzgórzach Krzesławickich, kilka – na Łagiewnikach-Borku Fałęckim.

Część inwestycji jednorodzinnych powstaje na Zwierzyńcu – bliskość centrum sprawia, że są to przeważnie kompleksy o wysokim standardzie, raczej nawiązujące do typu willi miejskich. Ceny domów tu są naturalnie najwyższe w porównaniu do innych lokalizacji.

Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszy się Wieliczka – jest doskonale skomunikowana z Krakowem, mniej oblegana i oferuje dużo nadających się pod zabudowę terenów. Osiedla wznosi się nie tylko w obrębie Wieliczki, ale też w sąsiadujących kameralnych miejscowościach, takich jak Grabówki (na przykład, osiedle Panorama Krakowa składające się domów jednorodzinnych oraz mieszkań zaprojektowanych w segmentach szeregowych), Kaźmierz czy Zwólka.

Nowe domy – jakie są?

Deweloperzy już wyrobili pewien standard, w jakim skutecznie realizują nowoczesne inwestycje jednorodzinne. Jest on dość uniwersalny dla całej polskiej mieszkaniówki, ale z powodu podwyższonej konkurencji na rynku pierwotnym Krakowa firmy muszą szukać rozwiązań, które uczyniłyby ich ofertę bardziej atrakcyjną dla nabywcy. Kartą przetargową stają się dodatkowe udogodnienia, o których za chwilę.

Pierwszą cechą jest typ zabudowy. Na rynku obecnie dominują typ szeregowy i bliźniaczy, dużo rzadziej spotkamy domy wolnostojące. Wznosząc domy szeregowe, deweloperzy mogą zrealizować więcej lokali na mniejszej powierzchni działki, przy tym zachowując wszystkie atuty mieszkania we własnym domu – do każdego segmentu przynależne są działki. Osobno stoją wille – a raczej kompleksy willowe o wysokim standardzie, wyposażone w dodatkową infrastrukturę. Ciekawym rozwiązaniem są inwestycje łączone – w tego typu osiedlach zaprojektowane są domy jednorodzinne oraz osobne apartamenty mieszczące się na każdej kondygnacji segmentów.

Kolejnym aspektem są już wspomniane przez nas udogodnienia. Obowiązkowym elementem każdej inwestycji jednorodzinnej jest domyślnie zaprojektowana przestrzeń rekreacyjna przynależna do każdego lokalu – może to być zarówno działka do indywidualnej aranżacji, jak i pokryty trawnikiem ogródek z tarasem. Ważnym momentem jest też bezpieczeństwo osiedli – dlatego w osiedlach na Bieżanowie-Prokocimiu, Bronowicach, Dębnikach oraz innych lokalizacjach w obrębie miasta i na przedmieściach przewidziano ogrodzenie i systemy monitoringu. Kompleksy wyróżniają się dobrym zagospodarowaniem – wewnętrzne drogi, chodniki, mała architektura, strefy wspólnego wypoczynku dla mieszkańców i inne elementy podnoszą komfort życia oraz standard nieruchomości.

Jakie są ceny domów w Krakowie

Obecnie znajdziemy dość sporo ofert domów w cenie ze średniej a nawet dolnej półki – położone są w Wieliczce, na Wzgórzach Krzesławickich, Dębnikach, Swoszowicach bądź też Bieżanowie-Prokocimiu. Lokalizacja nie jest pod tym względem czynnikiem, który decyduje o wszystkim – stawki są kształtowane również z uwzględnieniem standardu nieruchomości.

Zresztą, deweloperzy Krakowa negocjują nie ceną, lecz jakością, a coraz więcej nabywców skłania się ku temu, że zakup domu bądź mieszkania to również inwestycja.

 

Ogrodzenie działki budowlanej na czas budowy – jakie ogrodzenie sprawdzi się najlepiej?